Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 marca 2016 r., sygn. I SA/Wa 1905/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Żmich (spr.) Sędziowie: WSA Iwona Kosińska WSA Bożena Marciniak Protokolant specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 marca 2016 r. sprawy ze skargi Gminy Miasta L. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieodpłatnego nabycia z mocy prawa nieruchomości Skarbu Państwa oddala skargę.

Uzasadnienie

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Prezydenta Miasta L., utrzymała w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...] o odmowie stwierdzenia nieodpłatnego nabycia z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę Miasto L. własności nieruchomości położonej w L., przy ul. [...] i ul. [...] (pod ulicą), oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka: nr [...] o pow. [...] m2 w obrębie [...], nr [...] o pow. [...] m2 w obrębie [...], nr [...] o pow. [...] m2 w obrębie [...], uregulowanej w księdze wieczystej KW nr [...], prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla [...] w L. i - XVI Wydział Ksiąg Wieczystych.

Decyzja Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej została wydana w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. Wojewoda [...] odmówił stwierdzenia nieodpłatnego nabycia, z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r., przez Gminę Miasto L. prawa własności opisanej wyżej nieruchomości.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w związku z faktem, iż w karcie inwentaryzacyjnej sporządzonej dla tej nieruchomości jako władający wpisany był K., podjął czynności zmierzające do ustalenia, czy w dniu 27 maja 1990 r. przedmiotowa nieruchomość znajdowała się w zarządzie ww. przedsiębiorstwa na podstawie jednego z dokumentów określonych w art. 38 ust. 2 lub 87 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości (Dz. U. z 1989 r. Nr 14, poz. 74). W tym celu Wojewoda zlecił wykonanie opracowania geodezyjno-prawnego. W ocenie Wojewody z wykonanego przez Konsorcjum Geodezyjne opracowania wynika, iż w dniu 27 maja 1990 r. cała nieruchomość, o której mowa powyżej, pozostawała w zarządzie ww. przedsiębiorstwa, na podstawie zaświadczenia nr [...] z dnia [...] grudnia 1986 r. Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami dla wszystkich Dzielnic [...], decyzji nr [...] z dnia [...] grudnia 1986 r. Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami dla wszystkich Dzielnic [...], decyzji znak: [...] Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami dla wszystkich Dzielnic [...] oraz oświadczenia Kierownika Urzędu Rejonowego w L. znak: [...]. Ponadto, Wojewoda [...] wskazał, że zarząd przysługujący K. w stosunku do części działki [...] i [...], oznaczonej na wyrysie z mapy ewidencji gruntów i budynków Nr [...] jako działka nr [...] o pow. [...] ha wynika także z decyzji nr [...] z dnia [...] stycznia 1977 r. Rejonowego Zarządu Gospodarki Terenami w L. W tej sytuacji okoliczności Wojewoda [...] stwierdził, iż przedmiotowa nieruchomość objęta prawem zarządu K. nie znajdowała się w dniu 27 maja 1990 r., tj. w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające (...), we władaniu terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, co wyklucza możliwość komunalizacji na podstawie art. 5 ust. 1 tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00