Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 23 marca 2016 r., sygn. I SA/Sz 1407/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka,, Sędzia WSA Anna Sokołowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Zienkowicz, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 marca 2016 r. sprawy ze skargi B. Ł. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 23 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów zgłoszonych w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r. nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej w S. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. z dnia [...]r. znak [...] w przedmiocie zgłoszonych przez zobowiązanego B.Ł. zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym na podstawie tytułów wykonawczych o numerach [...] (wystawione w dniach [...]r.), w którym orzeczono

o uznaniu za uzasadniony zarzut braku uprzedniego doręczenia upomnienia zobowiązanemu, o uznaniu za nieuzasadnione pozostałych zarzutów oraz o umorzeniu administracyjnego postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie ww. tytułów wykonawczych.

Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia oraz z akt sprawy wynika, co następuje.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. będący jednocześnie wierzycielem

i organem egzekucyjnym, wszczął wobec B.Ł. postępowanie egzekucyjne obejmujące zaległości podatkowe zobowiązanego w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2002-2005.

Organ ten prowadził egzekucję do majątku zobowiązanego na podstawie sukcesywnie wystawianych od [...] roku tytułów wykonawczych o numerach: [...] (tzw. "pierwsze" tytuły wykonawcze wystawione w okresie od [...] r. do [...] r., obejmujące ww. zaległości podatkowe zobowiązanego.

W toku tego postępowania organ egzekucyjny stosował środki egzekucyjne, dokonując m.in. zajęcia wynagrodzenia za pracę zobowiązanego, zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego oraz zajęcia prawa majątkowego stanowiącego świadczenie z zaopatrzenia emerytalnego i z ubezpieczeń społecznych. W roku 2013 do zajętego świadczenia emerytalno-rentowego zobowiązanego wystąpił zbieg egzekucji administracyjnej z egzekucją sądową, którą na mocy przepisów Kodeksu postępowania cywilnego przejął Komornik Sądowy w trybie właściwym dla egzekucji sądowej. Z uwagi na fakt, że egzekucja prowadzona z pozostałych składników majątku zobowiązanego przez administracyjny organ egzekucyjny nie doprowadziła do wykonania obowiązku, a skierowanie egzekucji do majątku wspólnego małżonków wymagało wystawienia tytułów wykonawczych na obojga małżonków, Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. postanowieniem z dnia [...] r. znak: [...], na podstawie o art. 59 § 3 w związku z art. 59 § 1 pkt 9 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1619 ze zm.), zwanej dalej: "u.p.e.a.", umorzył postępowanie egzekucyjne prowadzone na podstawie ww. tzw. "pierwszych" tytułów wykonawczych. Jednocześnie organ ten wystąpił do Komornika Sądowego o zwrot administracyjnych tytułów wykonawczych ze względu na umorzone w całości postępowanie egzekucyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00