Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 marca 2016 r., sygn. II SA/Rz 944/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Magdalena Józefczyk /spr./ Sędziowie WSA Marcin Kamiński WSA Joanna Zdrzałka Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2016 r. sprawy ze skargi S. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne -skargę oddala-
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...], Starosta Powiatu [...] skierował SW, posiadającego prawo jazdy kat. B, C oraz C+E, na badania psychologiczne w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem z uwagi na przekroczenie przez kierującego 24 punktów przypisanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego, stosownie do art. 99 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 600) zwanej dalej: "Ukp".
W odwołaniu SW zarzucił rażące naruszenie art. 99 ust. 1 pkt 3 Ukp poprzez określenie terminu wykonania badań, a także niedostateczne ustalenie okoliczności faktycznych i pominięcie przy rozstrzygnięciu słusznego interesu strony, jak też niewyjaśnieniu podstawy faktycznej i prawnej rozstrzygnięcia decyzji.
Decyzją z dnia [...] maja 2015, r. nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. W ocenie organu odwoławczego decyzja organu I instancji była zgodna z prawem i odpowiadała dyspozycji art. 99 ust. 1 pkt 3 Ukp. Niewątpliwe przekroczenie przez kierowcę dopuszczalnej liczby punktów obligowało starostę do wydania kontrolowanej decyzji, która ma charakter aktu związanego. Terminy podane w decyzji znajdują zaś oparcie w art. 101 ust. 2 tej ustawy.