Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 marca 2016 r., sygn. III SA/Po 996/15

 

Dnia 8 marca 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Szymon Widłak Sędziowie WSA Beata Sokołowska (spr.) WSA Marek Sachajko Protokolant: ref. staż. Sławomir Rajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2016 roku przy udziale sprawy ze skargi [...] - wspólników spółki cywilnej na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym oddala skargę

Uzasadnienie

Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...]2015 r., na podstawie art. 92 a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1414) oraz zgodnie z ustaleniami protokołu kontroli z dnia 9 marca 2015 r., nałożył na J, J wspólników spółki cywilnej Spółka cywilna w R karę pieniężną w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu 9 marca 2015 r. w A na drodze wojewódzkiej nr [...] skontrolowano pojazd członowy (ciągnik siodłowy i naczepa), kierowany przez R O. Pojazdem tym wykonywano przewóz rzeczy z R do K w ramach działalności spółki cywilnej. Kierowca okazał do kontroli wypis z licencji wystawiony dla wspólnika spółki cywilnej J, ale nie okazał wypisu z licencji dla drugiego wspólnika - J. Oboje wspólnicy prowadzą działalność gospodarczą jedynie w formie spółki cywilnej. Organ stwierdził więc brak licencji na wykonywanie transportu drogowego rzeczy dla wspólnika spółki cywilnej J. Kierowca zeznał, że jest zatrudniony w spółce cywilnej oraz wykonuje przewóz dla x spółka cywilna, a nadto, że został wyposażony jedynie w wypis z licencji okazany w trakcie kontroli.

Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym podjęcie i wykonywanie transportu drogowego, z zastrzeżeniem art. 5 b ust. 1 i 2, wymaga uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, na zasadach określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylającym dyrektywę Rady 96/26/WE.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00