Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 marca 2016 r., sygn. III SA/Po 1125/15

 

Dnia 03 marca 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych - Olszanowska Sędziowie WSA Szymon Widłak WSA Marek Sachajko (spr) Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Zys-Ruszkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 marca 2016 roku przy udziale sprawy ze skargi [...],[...] wspólników s.c. [...] w [...] na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w [...] z dnia [...] stycznia 2015r. nr [...] II. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz skarżących kwotę 400,- (słownie: czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r., nr [...], Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w [...] nałożył na [...] i [...] (zwanych dalej skarżącymi), prowadzących działalność gospodarczą jako wspólnicy spółki cywilnej [...], [...] [...] s.c., karę pieniężną w wysokości 10.000 zł.

W uzasadnieniu decyzji Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w [...] wskazał, że w dniu [...] października 2014 r. został zatrzymany ciągnik siodłowy o numerze rejestracyjnym [...] wraz z naczepą o numerze rejestracyjnym [...], kierowany przez załogę - [...] i [...]. Pojazdem wykonywano przewóz międzynarodowy z Francji do Polski. Z kontroli sporządzono protokół. W trakcie kontroli funkcjonariusz ITD stwierdził naruszenie zasad i warunków używania urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego - używanie tej samej wykresówki lub karty kierowcy przez kilku kierowców. Kontrola obejmowała okres od 13 września 2014 r. do 10 października 2014 r. Analiza danych zawartych na karcie kierowcy i urządzeniu rejestrującym, po uwzględnieniu zdarzeń lub błędów w postaci przerwy w napięciu, wykazała, iż w dniach 15, 17, 18, 19, 22, 26, 27 i 30 września 2014 r. oraz 3, 4, 6, 8, 9 i 10 października 2014 r. kierowca [...] prowadził pojazd z użyciem nie swojej karty, ale z użyciem karty nr [...], która należała do [...]. Kierowca [...] zeznał, że w wymienionych okresach prowadził pojazd nie na swojej karcie, którą otrzymał od firmy w celu terminowych dojazdów na miejsca załadunku i rozładunku. Organ wskazał, że naruszone zostały przepisy art. 13, 14 ust. 4, art. 15 ust. 2, 5 i 8 Rozporządzenia nr 3821/85. Z tytułu powyższych naruszeń organ nałożył na skarżących karę pieniężną 3.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00