Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 marca 2016 r., sygn. III SA/Łd 1279/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.), Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, , Protokolant specjalista Aneta Brzezińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2016 roku sprawy ze skargi M. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę.
Uzasadnienie
III SA/Łd 1279/15
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] znak [...] w sprawie skierowania M. N. posiadającego uprawnienia do kierowania w zakresie kategorii A,B na badania psychologiczne z zakresu psychologii transportu z uwagi na uzyskanie łącznie 28 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Uzasadniając tą decyzję wskazało, iż wnioskiem z dnia 6 maja 2015 r. Komendant Wojewódzki Policji w Ł., z uwagi na uzyskanie przez M. N. łącznie 28 punktów karnych otrzymanych za wielokrotne naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie od 19 stycznia 2014 r. do 15 czerwca 2014 r., wystąpił do Starosty [...] o skierowanie skarżącego na badania psychologiczne z zakresu psychologii transportu. Z tego względu decyzją z dnia [...] Starosta [...] orzekł o skierowaniu M. N. na badania psychologiczne z zakresu psychologii transportu.
Odwołując się od powyższej decyzji skarżący podniósł, że w dniu 22 sierpnia 2014 r. odbył szkolenie w zakresie redukcji 6 punktów karnych przypisanych do jego konta kierowcy, co oznacza, że w dacie tej suma punktów karnych nie przekraczała liczby 24.
Po rozpoznaniu tego odwołania decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Uzasadniając to rozstrzygnięcie - powołując przepis art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o kierujących pojazdami (u.k.p.) - wskazało, że starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenia na kierowanie tramwajem na badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu, jeżeli przekroczył liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Starosta wydaje tę decyzję na wniosek organu kontroli ruchu drogowego lub dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego (art. 99 ust. 2 pkt 2 u.k.p.). Dalej Kolegium wskazało, że w myśl art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.), zwanej p.r.d., Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Określonemu naruszeniu przypisuje się odpowiednią liczbę w skali od 0 do 10 i wpisuje się do tej ewidencji. Zasady prowadzenia ewidencji, punktowania oraz tryb występowania z wnioskami o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji reguluje natomiast rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. z 2012r. poz. 488), zwane rozporządzeniem wykonawczym. Kolegium podkreśliło także, że wpis do ewidencji prowadzonej przez komendanta wojewódzkiego Policji stanowi czynność materialnoprawną, o której mowa w art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a., na którą przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Zatem w przypadku wystąpienia spornych sytuacji, ocena co do prawidłowości dokonanych wpisów do tej ewidencji przysługuje jedynie sądom administracyjnym. Uprawnienia takiego nie posiadają natomiast organy administracji publicznej. Powyższe wynika z treści przepisu art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o kierujących pojazdami, w myśl którego decyzja o skierowaniu osoby na badania psychologiczne ma charakter związany, co oznacza, że w przypadku zaistnienia okoliczności opisanych w danym przepisie prawa organ administracji publicznej jest zobligowany nałożyć na obywatela, w drodze decyzji administracyjnej obowiązek wynikający z ustawy.