Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 marca 2016 r., sygn. III SA/Gl 1718/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant St. sekretarz sądowy Anna Wandoch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 marca 2016 r. przy udziale - sprawy ze skargi P. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r., nr [...] , Dyrektor Izby Celnej w K., po rozpatrzeniu odwołania utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w R. z [...] r., nr [...] wymierzającą skarżącemu P. C. , prowadzącemu działalność gospodarczą p.n. "A" - karę pieniężną w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

W uzasadnieniu wskazano, że Naczelnik Urzędu Celnego w R. ustalił w oparciu o wynik przeprowadzonej 4 marca 2010 r. kontroli w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach (gier hazardowych) w lokalu "B" znajdującym się w Z. , że w lokalu tym znajduje się włączony do sieci i gotowy do gry automaty o nazwie HOT SPOT nr [...] , którego właścicielem i osobą, która wstawiła automat do wskazanego lokalu był skarżący. W automacie nie stwierdzono liczników ani plomb jednostek badających.

W ramach przeprowadzonego eksperymentu ustalono, że wynik gry na tym automacie miał charakter losowy; wynik końcowy był niezależny od umiejętności i sprawności grającego; prowadzący grę nie decydował o wyniku gry - układzie samoczynnie zatrzymujących się bębnów, co spełnia definicję gier na automacie w rozumieniu art. 2 ust. 5 u.g.h. W toku kontroli ustalono także, że kontrolowany lokal nie był kasynem gry, a gra ma charakter komercyjny gdyż gracz ponosi opłatę za korzystanie z urządzenia. Uzyskano także umowę dzierżawy zawartą 2 lutego 2010 r. pomiędzy skarżącym jako osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą jako dzierżawcą a J.K. jako wydzierżawiającym, której przedmiotem jest wynajęcie lokalu stanowiącego własność wydzierżawiającego na cele prowadzenia działalności gospodarczej - urządzenia do gier video na powierzchni 3 m2. Na tej podstawie organ I instancji ustalił, że urządzającym grę jest skarżący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00