Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 1 marca 2016 r., sygn. I SA/Bk 1011/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, sędzia NSA Mieczysław Markowski, Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 1 marca 2016 r. sprawy ze skargi T. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] wymierzającą T. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. (powoływanej dalej jako "skarżąca Spółka"), karę pieniężną w wysokości 12 000 zł z tytułu urządzania gier na automacie A. poza kasynem gry tj. w lokalu A., [...] S. Utrzymana w mocy sankcja wymierzona została przy powołaniu w podstawie materialnoprawnej decyzji przepisów art. 2 ust. 3 i 4, art. 6 ust. 1, art. 14, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 i art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "u.g.h.".

Stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco.

W dniu [...] listopada 2014 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili w lokalu w S. kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. Z kontroli sporządzono protokół, w którym - uwzględniając wyniki eksperymentu i zarejestrowanego na kamerze cyfrowej zapisu - stwierdzono między innymi, że w lokalu użytkowany jest automat A. należący do skarżącej Spółki, który jest urządzeniem elektronicznym umożliwiającym prowadzenie gier i uzyskiwanie wygranych pieniężnych w grach zawierających element losowości tj. grach odpowiadających definicji z art. 2 ust. 3 u.g.h. Wobec powyższego organ I instancji wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wymierzenia skarżącej Spółce kary pieniężnej w związku z urządzaniem gier na wyżej wymienionym automacie poza kasynem gry (postępowanie zakończone wyżej wskazaną decyzją z dnia [...] maja 2015 r.). W postępowaniu tym dopuszczono dowód z opinii biegłego sądowego A. C. na okoliczność charakteru i sposobu działania automatu. Stwierdził on, że gry urządzane na badanym automacie są grami komercyjnymi, na urządzeniu elektronicznym, możliwe jest prowadzenie gry kolejnej za wygrane uzyskane w grach poprzednich, co stanowi wygraną rzeczową, są to gry mający charakter losowy i zawierające element losowości. Jak wskazano zatem w uzasadnieniu decyzji pierwszoinstancyjnej Naczelnika Urzędu Celnego, ze zgromadzonych dowodów jednoznacznie wynika, że mechanizm gry na skontrolowanym automacie ma charakter losowy, a to pozwala ustalić, że sporny automat jest urządzeniem elektronicznym z możliwością uzyskania wygranych pieniężnych lub rzeczowych w grze zawierającej charakter losowy (art. 2 ust. 3 u.g.h.). Ustalono też, że Spółka nie posiada koncesji na prowadzenie kasyna ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach urządzanych w salonach gier lub na automatach o niskich wygranych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00