Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 lutego 2016 r., sygn. III SA/Wr 604/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz Protokolant specjalista Ewa Bogulak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 5 lutego 2016 r. sprawy ze skargi Gminy B.K. na decyzję Zarządu Województwa D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty przypadającej do zwrotu dla projektu pt. "Rewitalizacja ul. R., P. W. i ul. K. - budowa i modernizacja drogi (jezdnia+chodnik) mająca na celu poprawę dostępności do miejsc atrakcyjnych turystycznie o zasięgu regionalnym lub ponadregionalnym wraz z budową infrastruktury towarzyszącej (kanalizacja deszczowa). oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia [...] lutego 2015 r. (sygn. akt [...]) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu - po rozpoznaniu skargi Gminy B. K. na decyzję Zarządu Województwa D. z dnia [...] marca 2014 r. Nr [...] w przedmiocie określenia kwoty środków przypadających do zwrotu dla projektu pt: "Rewitalizacja ul. R., P. W. i ul. K.- budowa i modernizacja drogi (jezdnia +chodnik) mająca na celu poprawę dostępności do miejsc atrakcyjne turystycznie o zasięgu regionalnym lub ponad regionalnym wraz z budową infrastruktury towarzyszącej (kanalizacja deszczowa)" - uchylił zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu Sąd stwierdza, że bezzasadny jest zarzut skarżącej o braku podstaw prawnych do dokonywania korekt w oparciu o art. 26 ust. 1 pkt 15a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712, dalej także: u.z.p.p.r.), która odsyła wprost do art. 98 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1260/1999 (Dz. Urz. UE L 210 z 31 lipca 2006 r., s. 25 ze zm., dalej rozporządzenie nr 1083/2006). Rozporządzenia unijne wchodzą bezpośrednio do porządku prawnego państw członkowskich. Jak trafnie podkreślił organ, rozporządzenie to obowiązywało w chwili zawierania umowy z beneficjentem.