Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lutego 2016 r., sygn. V SA/Wa 2106/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Beata Blankiewicz-Wóltańska (spr.), Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak, Sędzia WSA - Dariusz Zalewski, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 17 lutego 2016 r. ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w O. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie przedłużenia zezwolenia na prowadzenie salonu gier na automatach oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem kontroli sądowoadministracyjnej w niniejszej sprawie jest postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] utrzymujące w mocy własne postanowienie z dnia [...] października 2013 r. nr [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie przedłużenia zezwolenia na prowadzenie salonu gier na automatach.

Przedmiotowe postanowienia zapadły w następującym stanie faktycznym:

Pismem z dnia 17 września 2013 r. Spółka z o. o. [...] z siedzibą w O. (zwanej dalej: "skarżącą") zwróciła się do Ministra Finansów o przedłużenie zezwolenia nr [...] z dnia [...] czerwca 2008 r. na prowadzenie salonu gier na automatach w K.

Po dokonaniu oceny formalnoprawnej przedmiotowego wniosku Minister Finansów postanowieniem z dnia [...] października 2013 r. odmówił wszczęcia postępowania w przedmiocie przedłużenia zezwolenia na prowadzenie salonu gier na automatach, wskazując jako podstawę swojej odmowy przepis art. 165a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm., dalej: "O.p.") oraz przepisy art. 8, art. 129 ust. 1, art. 138 ust. 1 i art. 144 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2015r., poz. 612 ze zm.; zwanej dalej: "u.g.h.").

Po rozpatrzeniu zażalenia, Minister Finansów zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] grudnia 2013 r. utrzymał w mocy postanowienie własne.

W obszernym uzasadnieniu organ wskazał, że brak było podstaw prawnych do uwzględnienia wniosku strony o przedłużenie zezwolenia, bowiem u.g.h. nie przewiduje możliwości przedłużania zezwoleń na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych, a co więcej art. 138 ust. 1 u.g.h. wprost wyklucza taką możliwość. Organ przypomniał również, że zgodnie z art. 144 u.g.h. swoją moc utraciła wcześniejsza ustawa z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, będąca podstawą zezwolenia, z którego korzystała skarżąca. Skoro zatem przedłużenie zezwolenia na prowadzenie salonu gier na automatach jest niedopuszczalne, to postępowanie zainicjowane wnioskiem skarżącej podlegało odmowie jego wszczęcia na mocy art. 165a O.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00