Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 lutego 2016 r., sygn. VII SA/Wa 2913/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska, Sędziowie sędzia WSA Izabela Ostrowska (spr.), sędzia WSA Elżbieta Zielińska-Śpiewak, Protokolant ref. staż. Katarzyna Dawejnis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2016 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] stycznia 2015 r. znak: [...] w przedmiocie niestwierdzenia naruszenia praw pacjenta skargę oddala
Uzasadnienie
Rozstrzygnięciem z dnia [...] stycznia 2015 r., znak: [...] Rzecznik Praw Pacjenta, na podstawie art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 r., poz. 159 ze zm.), art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postepowania administracyjnego (DZ. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm. - dalej jako "k.p.a."), utrzymał w mocy swoje rozstrzygnięcie z dnia [...] listopada 2014 r., w którym nie stwierdził naruszenia praw pacjenta - J. P. do poszanowania intymności i godności, o którym to prawie jest mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 1 i ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, przez Centrum Zdrowia Psychicznego [...].
Z akt postępowania administracyjnego wynika, że do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynął wniosek J. P., w którym wskazała na m.in. naruszenie praw pacjenta do poszanowania intymności i godności poprzez wskazanie we wniosku następujących okoliczności "Podczas terapii byli m.in. Pani J., Pani O., Pan P. Zachowanie tych stażystów było nieodpowiednie gdyż nie przedstawili się pacjentom, nie informowali że są stażystami, nie odpowiadali na zadawane przez pacjentów pytania (zbywali je milczeniem), łamali regulamin terapii (Pani J. piła na sesji wodę czego nie wolno było robić pacjentom). (...) Nie dowiedziałam się jakie notatki i w jakim celu sporządzali stażyści i dlaczego byli obecni mimo braku zgody na ich obecność".