Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 lutego 2016 r., sygn. I SA/Wa 1780/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Boniecka - Płaczkowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Emilia Lewandowska Sędzia WSA Elżbieta Sobielarska Protokolant referent stażysta Andżelika Abramowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2016 r. sprawy ze skargi D. E. na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] lipca 2015 r., nr [...] Minister Infrastruktury i Rozwoju po rozpatrzeniu wniosku D. E. o ponowne rozpatrzenie sprawy rozstrzygniętej decyzją tego organu z [...] stycznia 2015 r., nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji, utrzymał w mocy decyzję z [...] stycznia 2015 r.

W uzasadnieniu wskazano, że Minister Infrastruktury i Rozwoju decyzją z [...] stycznia 2015 r., nr [...] odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta W. z [...] marca 1980 r., nr [...] oraz utrzymanej nią w mocy decyzji Naczelnika Dzielnicy [...]z [...] stycznia 1980 r., nr [...] odmawiającej przyznania prawa użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości [...] położonej przy ul. [...], ozn. nr hip. [...].

D. E. złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, zarzucając błędną interpretację przepisów i stanu faktycznego, naruszenie prawa własności i ochrony dziedziczenia, a także błędne i wybiórcze rozważenie zgromadzonego materiału dowodowego.

Minister wyjaśnił, że przedmiotowa niezabudowana nieruchomość [...] została objęta działaniem dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279, dalej powoływanym jako dekret).

Aktem notarialnym z [...] października 1951 r., repertorium nr [...], zawartym przed S. K., zastępcą B. G., notariusza w W., A. B., M. z P., M.z B. oraz M. z B., jako następczynie prawne A. B., właściciela reszty nieruchomości uregulowanej w księdze wieczystej pod nazwą [...], sprzedały W. i G. małżonkom K. w równych między nimi częściach niepodzielnie wszystkie prawa przysługujące sprzedającym tak z tytułu własności jak i dekretu oraz dalszych rozporządzeń i norm prawnych, jakie w związku z tym dekretem i na jego podstawie zostaną wydane, do całej działki budowlanej, niezabudowanej, położonej w obrębie granic miasta W., na S., uregulowanej w księdze wieczystej nieruchomości pod nazwą [...], powiatu [...], oznaczonej Nr [...] o powierzchni [...] arów [...] metrów kwadratowych. Strona sprzedająca oświadczyła ponadto, że w terminie zakreślonym przez Zarząd Miejski w W. zostało wniesione podanie o przyznanie prawa własności czasowej powyższej działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00