Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lutego 2016 r., sygn. VI SA/Wa 2074/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędzia WSA Grzegorz Nowecki Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2016 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w B. na decyzję Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie zmiany zezwolenia oddala skargę w całości
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] maja 2015 r. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki (dalej Prezes Agencji) utrzymał w mocy swoją poprzednią decyzję z [...] lutego 2015 r., którą odmówił P. SA z siedzibą w B. (dalej skarżąca) zmiany swojej decyzji z [...] lutego 2000 r. zezwalającej Z. SA na wykonywanie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące - stosowaniu izotopowej aparatury kontrolno-pomiarowej zawierającej źródła promieniotwórcze wymienione w tabeli zezwolenia na terenie E. [...] przy ul. [...], polegającej na zmianie pełnej nazwy i adresu jednostki organizacyjnej (P. SA Oddział [...]) oraz kierownika jednostki organizacyjnej (R. P.).
Jako postawę materialnoprawną skarżonej decyzji organ wskazał art. 5 ust. 3 i ust. 7a ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1512 ze zm.), dalej p.a. oraz art. 494 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.), dalej k.s.h.
Powyższe rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzją z [...] lutego 2000 r. Prezes Agencji udzielił Z. [...] SA z siedzibą w [...] bezterminowego zezwolenia na działalność, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 p.a., polegającą na stosowaniu izotopowej aparatury kontrolno-pomiarowej zawierającej źródła promieniotwórcze wymienione w tabeli zezwolenia, na terenie E. [...] przy ul. [...] (dalej zezwolenie).
W listopadzie 2014 r. skarżąca zwróciła się do Prezesa Agencji o zmianę ww. zezwolenia w zakresie nazwy i adresu jednostki organizacyjnej (P. SA Oddział [...] - dalej Oddział) oraz kierownika jednostki organizacyjnej (R. P.). W jego uzasadnieniu powołała się na przekształcenie, które miało miejsce w Grupie P. dnia [...] września 2010 r., a które polegało na połączeniu w oparciu o art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. 13 spółek tej grupy kapitałowej. Wyjaśniła, że skonsolidowana spółka nosi teraz nazwę P. SA.