Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. I SA/Rz 7/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Jarosław Szaro / spr./ Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska SO del. Piotr Popek Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lutego 2016 r. sprawy ze skargi spółki "A" w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego "A" spółka w R. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z dnia [...] września 2015r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania i dokumentowania podziału zysku dokonywanego pomiędzy partnerem konsorcjum a liderem konsorcjum -jest nieprawidłowe.
Jak wynika z akt sprawy, w dniu 30 czerwca 2015 r. wpłynął wniosek A. sp. z o.o. (dalej Spółka lub Skarżąca) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej podatek VAT) w zakresie opodatkowania i dokumentowania podziału zysku dokonywanego pomiędzy partnerem konsorcjum a liderem konsorcjum.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi podstawową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług nadzoru budowlanego oraz projektowania infrastruktury drogowej, których sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT.
Spółka zawarła umowę konsorcjum, które podpisało umowę z zamawiającym (Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad) na pełnienie nadzoru nad projektowaniem i realizacją robót budowlanych. W ramach konsorcjum Spółka przyjęła na siebie obowiązki koordynacji projektu, pełnienia usług w ramach weryfikacji dokumentacji projektowej oraz w ramach zespołu inżyniera na określonych stanowiskach.