Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 lutego 2016 r., sygn. II SA/Op 71/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lutego 2016 r. sprawy ze skargi M. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 29 października 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 6 lipca 2015 r., nr [...], 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu na rzecz skarżącego M. T. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi, wniesionej przez M. T., jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 29 października 2015 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję własną z dnia 6 lipca 2015 r., nr [...], o odmowie udostępnienia informacji publicznej.
Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym:
W dniu 9 czerwca 2015 r. M. T., powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej, zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu o wydanie odpisu protokołu z posiedzenia składu orzekającego z dnia 30 kwietnia 2015 r., w sprawie: [...]. Dla uzasadnienia swojego wniosku wskazał na wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 kwietnia 2011., sygn. akt II SAB/Ol 27/11. Jednocześnie oświadczył, że rzeczony protokół odbierze osobiście, w siedzibie SKO w Opolu.
Pismem z dnia 17 czerwca 2015 r., które wpłynęło do organu w dniu 19 czerwca 2015 r., M. T. wezwał Kolegium do usunięcia naruszenia prawa przez niezwłoczne udostępnienie żądanej informacji publicznej, akcentując zasadność złożonego wniosku.
Decyzją z dnia 6 lipca 2015 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu odmówiło wnioskodawcy udostępnienia żądanej informacji. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia Kolegium wskazało na przepis art. 16 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014 r. poz. 782, z późn. zm.), zwanej dalej: u.d.i.p. W uzasadnieniu Kolegium podało, że informacja żądana przez wnioskodawcę stanowi informację publiczną, która pozostaje w posiadaniu Kolegium. Jednocześnie wskazało, że wnioskodawca żąda udostępnienia odpisu protokołu z posiedzenia niejawnego. Wobec tego Kolegium uznało, że skoro przebieg posiedzenia - zgodnie z art. 17 ust. 1 i ust. 2 z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. z 2001 r. nr 79, poz. 856 z późn. zm., zwanej także: ustawą o s.k.o.) - jest niejawny, to niejawny jest również jego zapis w każdej formie i na dowolnym nośniku. Niejawność posiedzenia jest więc równoznaczna z niejawnością zapisu z posiedzenia, gdyż zapis ten stanowi odzwierciedlenie niejawnej narady składu orzekającego i jako taki powinien być utożsamiany z samym posiedzeniem. Przebieg posiedzenia i jego zapis, jak zaakcentowano, stanowią inną tajemnicę ustawowo chronioną, o której mowa w art. 5 ust. 1 u.d.i.p. W związku z powyższym, zdaniem organu, w tym stanie faktycznym art. 17 ust. 1 i ust. 2 ustawy o s.k.o. stanowi wystarczającą podstawę do wydania decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej w postaci odpisu protokołu z posiedzenia niejawnego, w sprawie nr [...].