Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 3 lutego 2016 r., sygn. II SA/Łd 847/15

 

Dnia 3 lutego 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień Sędzia WSA Jolanta Rosińska Protokolant st. specjalista Lidia Porczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2016 roku sprawy ze skargi R. B. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...], nr [...] znak: [...]; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi radcy prawnemu M. W. prowadzącemu Kancelarię Radcy Prawnego w Ł. przy ul. A kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należną stawkę podatku od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu. a.bł.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...], nr [...], [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł., na podstawie art. 138 § 2 w zw. z art. 144 oraz art. 61a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2013r., poz. 267 ze zm.), powoływanej dalej jako "k.p.a." - po rozpatrzeniu zażalenia R. B. na postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...], nr [...], którym na podstawie art. 61a § 1 k.p.a. odmówiono wszczęcia postępowania w sprawie naprawy usterki natury techniczno-budowlanej w ścianie zewnętrznej budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. A w Ł. - uchylił w całości postanowienie organu I instancji i umorzył prowadzone przed tym organem postępowanie w oparciu o art. 61a § 1 k.p.a., w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania.

W uzasadnieniu postanowienia organ odwoławczy wyjaśnił, że na skutek pisma R. B. z dnia 6 lutego 2014r., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. prowadził postępowanie wyjaśniające w sprawie stanu technicznego budynku mieszkalnego wielorodzinnego (a w szczególności lokali 8 i 10), zlokalizowanego na terenie Ł. przy ul. A . Jak wynika z protokołu kontroli przeprowadzonej w dniu 14 marca 2014r., organ I instancji ustalił, że na terenie ww. nieruchomości znajduje się budynek mieszkalny wielorodzinny wybudowany w latach 60 XX w technologii mieszanej (ściany murowane, stropy prefabrykowane - żelbetowe). Budynek podpiwniczony, posiada pięć kondygnacji nadziemnych. Lokal nr 8 znajduje się na czwartej kondygnacji, wyposażony jest w instalację: elektryczną, wod.-kan., c.o. W pokoju dziennym z balkonem organ stopnia powiatowego stwierdził wystąpienie na suficie czterech równoległych do ściany zewnętrznej spękań. Obecni na kontroli przedstawiciele [...] Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawili protokoły kontroli okresowej rocznej i pięcioletniej. Zaprotokołowano, iż: w protokołach nie ma informacji o spękaniach sufitów, a ich treść jest lakoniczna, brak jest informacji o usunięciu nieprawidłowości. R. B. oświadczyła do protokołu, że podczas opadów atmosferycznych do lokalu dostaje się woda poprzez ww. spękania. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w sierpniu 2013r. Przyczyny zalewania właścicielka ww. mieszkalnia upatruje w nieszczelnym łączeniu balkonu z konstrukcją budynku. Organ I instancji skontrolował także lokal nr 10 usytuowany nad lokalem nr 8 w przedmiotowym obiekcie i stwierdził brak "zacieków i zalewania".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00