Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 lutego 2016 r., sygn. III SA/Lu 918/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom,, Sędzia WSA Ewa Kowalczyk (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 16 lutego 2016 r. sprawy ze skargi S. Ch. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2015 r. nr SKO.[...] w przedmiocie cofnięcia prawa jazdy oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2015 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], po rozpatrzeniu odwołania s. , utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. w sprawie cofnięcia uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi w zakresie prawa jazdy kategorii C.
Zaskarżone rozstrzygnięcie wydane zostało w następującym stanie sprawy.
Starosta [...], decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r., cofnął s. uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi w zakresie prawa jazdy kategorii C, z powodu istnienia przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami silnikowymi, potwierdzonych orzeczeniem psychologicznym nr [...] z dnia [...] lutego 2015 r., wydanym przez psychologa uprawnionego do badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący opisał przebieg badania psychologicznego, kwestionując sposób jego przeprowadzenia z uwagi na fakt, że jak podniósł, nie był pytany o samopoczucie przed przystąpieniem do badania, zaś samo badanie było wykonywane w małym pomieszczeniu i w szybkim tempie, co wywołało u niego duży niepokój i stres. Stwierdził, że ta sytuacja skłoniła go do ponownego poddania się badaniu, tym razem u innego psychologa, posiadającego stosowne uprawnienia. Ponowne badanie wykonane w dniu [...] lutego 20015 r. nie stwierdzało przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem w zakresie prawa jazdy kategorii C. W odwołaniu, podniósł również zastosowanie przez psychologa przeprowadzającego badanie w dniu [...] lutego 2015 r. niewłaściwego formularza, oraz bezpodstawne zamieszczenie informacji o terminie ważności orzeczenia. Skarżący powołał się ponadto na nienaganny przebieg dotychczasowej pracy na stanowisku kierowcy samochodów ciężarowych (brak kolizji drogowych, brak punktów karnych), oraz pozytywne wyniki poprzednich badań. Zaznaczył też, że odebranie mu prawa jazdy kategorii C pozbawi go środków do życia. Do odwołania skarżący załączył nowe orzeczenie psychologiczne z dnia [...] lutego 2015 r. z wynikiem pozytywnym.