Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. III SA/Lu 643/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca),, Sędzia WSA Ewa Ibrom, Protokolant Sekretarz sądowy Sylwia Bałaban, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 4 lutego 2016 r. sprawy ze skargi R. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę .
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Starosty L. z dnia [...] stycznia 2015 r. (nr [...]) w sprawie zatrzymania R. R. prawa jazdy kategorii "B".
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia Kolegium wyjaśniło, że podstawą prawną wydania zaskarżonej decyzji jest art. 102 ust. 1 pkt 3 lit. "a" ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (j.t. Dz.U z 2015 r. poz. 155), który stanowi, że starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku, gdy osoba posiadająca prawo jazdy nie przedstawiła w wymaganym terminie orzeczenia o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.
R. R. został skierowany na badania lekarskie przez organ pierwszej instancji decyzją tego organu z dnia [...] listopada 2014 r. Została ona doręczona skutecznie (odebrana przez dorosłego domownika strony w dniu [...] listopada 2014 r. - k. 9 akt adm.), zaś wobec nie wniesienia od niej odwołania stała się ostateczna i wykonalna. Kolegium podniosło, że rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz.U. z 2014 r. poz.949) w § 10 ust. 1 stanowi, że badania tego rodzaju przeprowadza się w wojewódzkich ośrodkach medycyny pracy, dlatego nie jest możliwe przeprowadzenie porównywalnego co do zakresu badania stanu zdrowia kierowcy w innej jednostce medycznej.