Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. II SA/Ke 1044/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2016r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. zasądza od Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii na rzecz J. J. kwotę 1433 (tysiąc czterysta trzydzieści trzy) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Lekarz Weterynarii decyzją z [...] znak: [...], po rozpatrzeniu odwołania J.J. od decyzji z [...] Powiatowego Lekarza Weterynarii wymierzającej stronie karę pieniężną w kwocie 5.400,00 zł, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że 27 kwietnia 2015 r. przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii przeprowadzili kontrolę na działkach rolnych o numerach [...] w obecności użytkownika tych działek J.J. Ustalenia z kontroli zostały opisane w protokole kontroli. W trakcie kontroli stwierdzono uchybienia w zakresie stosowania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego polegające na stosowaniu do nawożenia gleby ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego tj. resztki materiału pochodzenia zwierzęcego (skóra, sierść) w daleko posuniętym rozkładzie. Ponadto właściciel nie udostępnił handlowego dokumentu identyfikacyjnego dla zastosowanych produktów, co uniemożliwiło zakwalifikowanie użytego materiału do odpowiednich kategorii określonych w rozporządzeniu (WE) 1069/2009.

W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał [...] decyzję, w której nakazał usunięcie stwierdzonych podczas kontroli uchybień oraz zakazał stosowania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego niezgodnie z wymaganiami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009. Nadto ponieważ J.J. nie posiadał dokumentów handlowych potwierdzających spełnienie wymagań określonych w art. 21 ust. 2 akapit pierwszy i ust. 3 akapit pierwszy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009, to zgodnie z art. 85 ust. 2 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 maja 2014 r. w sprawie wysokości kar pieniężnych za naruszenia określone w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt dotyczące postępowania z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego i produktami pochodnymi, organ I instancji wymierzył mu decyzją z 19 czerwca 2015 r. karę pieniężną w kwocie 5.400,00 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00