Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. II SA/Go 941/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski (spr.) Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Protokolant st. sekr. sąd. Monika Walentynowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lutego 2016 r. sprawy ze skargi B.K. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie niewyrażenia zgody na zmianę nazwiska rodowego oraz zmianę imienia uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
W dniu 28 lipca 2015 r. do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego wpłynął wniosek B.R.K. o dokonanie zmiany nazwiska rodowego z "K." na "B." oraz zmianę imienia z "B.R." na "B.". W uzasadnieniu wnioskodawca podał, że pozostaje w związku partnerskim z Ł.B., mieszkają razem od 3 lat. Zmiana nazwiska ułatwi mu dostęp do informacji o stanie zdrowia partnera. Ponadto, wskazał, iż chce zmienić nazwisko
i pozbyć się drugiego imienia, ponieważ na ich podstawie jest kojarzony z rodzicami biologicznymi, którzy są nałogowymi alkoholikami i z tego powodu spotkało go wiele przykrości i kłopotów. Podkreślił również, iż źle się czuje z tym nazwiskiem, nie utożsamia się z nim i nawet na portalach społecznościowych nie używa prawdziwego nazwiska.
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r., znak [...] Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, powołując się na "art. 4 pkt 1" ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska ( Dz. U. Nr 220, poz. 1414 ze zm. - aktualny tekst jednolity Dz.U z 2016 r. poz. 10 - określanej dalej jako u. z. i n. ) oraz art. 120 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1741) nie wyraził zgody na zmianę nazwiska z "K." na "B." oraz zmianę imienia z "B.R." na "B.".
W uzasadnieniu organ I instancji, przywołując art. 4 ust. 1 u.z.i.n. wskazał, że zmiany nazwiska i imienia można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy nazwisko jest ośmieszające, nie licujące z godnością człowieka, było kiedyś używane i zostało bezprawnie zmienione.