Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 lutego 2016 r., sygn. II SA/Gl 1147/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Broda, Sędziowie Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Sędzia WSA Artur Żurawik, Protokolant specjalista Beata Bieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2016 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę.

Uzasadnienie

[...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w K. decyzją nr [...] z dnia [...] r., działając na podstawie art. 92a ust. 1 i 3 oraz art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j.: Dz. U. 2013, poz. 1414 zwanej dalej: u.t.d.) nałożył na "A" Sp. z o.o. w B. (zwanej dalej Spółką lub skarżącą Spółką) karę pieniężną w wysokości: 3.100,00 zł, w związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów polegającymi na używaniu tej samej wykresówki lub karty kierowcy przez kilku kierowców - lp. 6.3.4. załącznika nr 3 do u.t.d. oraz skróceniu dziennego czasu odpoczynku - lp. 5.3.1. załącznika nr 3 do u.t.d.

W uzasadnieniu organ I instancji omówił poszczególne naruszenia, przytoczył odnoszące się do nich przepisy, przedstawił zebrane dowody oraz wskazał, iż przedsiębiorca nie wykazał okoliczności mogących uwolnić go od odpowiedzialności poprzez zastosowanie art. 92b lub 92c u.t.d.

Odnośnie stanu faktycznego organ wskazał, iż 19 czerwca 2015 r., w miejscowości C., inspektor Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli pojazd członowy składający się z dwuosiowego ciągnika samochodowego marki [...] o nr rej. [...] oraz trzyosiowej naczepy nr rej. [...]. Zgodnie z dokumentem przewozowym ładunek przewożony był ze Słowacji do Polski, a kontrolowany kierowca A. P. wykonywał międzynarodowy zarobkowy przewóz drogowy rzeczy w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy: "A" Spółka z o.o. w B. Kierowca okazał prawo jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów, wypis z licencji oraz kartę kierowcy [...], a także kartę T. P. Analiza danych cyfrowych z karty kierowcy oraz tachografu cyfrowego wykazała, że kierowca A. P. używał nie swojej karty kierowcy. W dniu tym od godz. 04:01 do godz. 07:22 używał bowiem karty kierowcy należącej do syna, T. P., prowadząc w tym czasie pojazd przez 3 godziny 5 minut. Dowód w sprawie stanowi oświadczenie kierowcy A. P., karta kierowcy T. P. oraz dane cyfrowe z tachografu cyfrowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00