Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 lutego 2016 r., sygn. II SA/Gl 1056/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda, Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Protokolant specjalista Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2016 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie legalności budowy obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w M. z dnia [...] r. nr [...], znak [...], 2. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. na rzecz skarżącego kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 31 lipca 2014 r. M. B. zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w M. o objęcie nadzorem działalności produkcyjnej prowadzonej przez Spółkę "A" SA w budynku znajdującym się w M. przy ulicy [...] na działce nr [...], pozostającej własnością "B" w M., domagając się m.in. kontroli prowadzonej tam działalności pod kątem jej zgodności z postanowieniami obowiązującego planu miejscowego oraz ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. We wniosku tym podniósł, że obiekt hali był nieużytkowany, a obecnie od kilku miesięcy służy do produkcji i naprawy konstrukcji metalowych, co generuje znaczne uciążliwości, m.in hałas, a nadto jest to działalność niezgodna z obowiązującym planem miejscowym.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w M. zawiadomił o wszczęciu postępowanie w sprawie, a następnie przeprowadził postępowanie wyjaśniające ustalając, iż przedmiotowa nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa oddaną w wieczyste użytkowanie spółce "B" Sp. z o.o. w M., a budynki znajdujące się na tej nieruchomości zostały ujawnione w ewidencji gruntów i budynków jako budynki przemysłowe. Ustalono także w oparciu o dostępne materiały źródłowe, (m.in. w oparciu o pismo Starosty [...] z dnia [...] r.) iż nie wydawano pozwolenia na budowę oraz nie przyjęto zgłoszenia dot. zmiany sposobu użytkowania przedmiotowego budynku-hali. Burmistrz Miasta M. w piśmie z dnia [...] r. wskazał, iż zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym uchwałą Rady Miejskiej w M. z dnia [...] r. Nr [...] działka nr [...] znalazła się w terenie oznaczonym symbolem 141 UC- tereny usług centrotwórczych. Ponadto przeprowadzono czynności kontrolne, podczas których potwierdzono, że hala wzniesiona została ok. 1970 r. i od początku użytkowana była jako budynek produkcyjno- magazynowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00