Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 2 lutego 2016 r., sygn. II SA/Bd 736/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lutego 2016 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynami gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r. [...], Naczelnik Urzędu Celnego w B., wymierzył H.F.P. Sp. z o.o. w W. (skarżącej spółce) karę pieniężną w wysokości [...] zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że w wyniku przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Referatu Dozoru Urzędu Celnego w dniu [...] sierpnia 2013 r. kontroli przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych w lokalu o nazwie "L. V." przy ul. [...] w B., prowadzonym przez P.H.U. "S. - K." I. K. stwierdzono, że w lokalu znajdują się dwa urządzenia do gier o nazwach M. C. 2 M. nr [...] i D. C. nr [...], podłączone do sieci prądu elektrycznego i gotowe do gry.

Organ ustalił, że gry na ww. urządzeniach organizowane są w celach komercyjnych, mają charakter losowy i umożliwiają wygrane pieniężne lub rzeczowe, zatem są grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 - 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r., nr 201, poz. 1540 ze zm.), zwanej dalej: "u.g.h."

Ustalenie to organ oparł na wynikach przeprowadzonych w ramach kontroli eksperymentów na ww. automatach, zeznaniach świadków oraz ekspertyzy biegłego sądowego z zakresu informatyki.

W trakcie eksperymentów ustalono, że po zakredytowaniu automatu gracz po ustawieniu stawki za jedną grę, rozpoczynał grę używając przycisku wprawiającego w ruch ciągły symbole znajdujące się na układzie wirtualnych bębnów prezentowanym na monitorze urządzenia. Po pewnym czasie owe wirtualne bębny zatrzymują się samoczynnie, losowo i bez udziału gracza, tworząc układ symboli. Układ ten, w zależności od ustawienia premiowany jest dodatkowymi punktami. Po zakończeniu gry wciśnięcie i przytrzymanie przez gracza odpowiedniego przycisku powodowało wypłacenie wygranej (monet) na tacę urządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00