Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 23 lutego 2016 r., sygn. I SA/Bd 37/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Jarosław Szulc Sędziowie: sędzia WSA Urszula Wiśniewska (spr.) sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2016 r. sprawy ze skargi W. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług Oddala skargę
Uzasadnienie
W złożonym wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego
w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług wnioskodawca podał, że w dniu 18 listopada 2009 r. nabył nieruchomość położoną w M. przy ul. M., oznaczoną jako działka ewidencyjna nr [...] obręb [...] o powierzchni [...] m2 uregulowaną w księdze wieczystej KW [...]. Celem nabycia nieruchomości było wybudowanie siedliska i zamieszkanie z rodziną w okolicach W. Wnioskodawca zlecił firmie A. pracownia architektury w W. opracowanie projektu koncepcyjnego i przygotowanie dokumentów umożliwiających wystąpienie o warunki zabudowy. Na nieruchomości znajduje się akwen wodny o długości [...] m i nieregularnej szerokości [...] m oraz o głębokości [...] m. Wnioskodawca doprowadził teren do porządku, zarybił, ogrodził betonowym płotem. W związku ze zmianą sytuacji majątkowej wnioskodawcy, wystąpił on z wnioskiem o zatwierdzenie podziału nieruchomości. Podział został zatwierdzony ostateczną decyzją Burmistrza W. z dnia [...] r. nr [...].
W wyniku podziału powstały działki nr [...], dla których zgodnie z decyzją nr [...] z dnia [...] r. o warunkach zabudowy ustalono warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie piętnastu budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i obsługą komunikacyjną oraz wykonaniu trzech przepustów na rowie melioracyjnym na terenie działki Nr [...]. Decyzją Burmistrza W. z dnia [...] r. ustalono opłatę adiacencką w wysokości [...] zł w związku ze wzrostem wartości nieruchomości w wyniku podziału. Strona planuje w przyszłości sprzedaż działek na rzecz osób fizycznych, jak i prawnych. Transakcja ta nie ma, zdaniem wnioskodawcy, charakteru działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie prowadzi bowiem działalności związanej z obrotem nieruchomości czy też podobnej i nie zamierza takiej działalności prowadzić. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była i nie stanowi składnika majątkowego, który wchodziłby w skład spółki prawa cywilnego czy też stanowił składnik służący do prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej lub rolnej. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta ze środków pochodzących z majątku osobistego wnioskodawcy na własne potrzeby. Dochód uzyskany ze sprzedaży tego składnika majątku osobistego nie wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej lub rolnej. Przy nabyciu nieruchomości nie był naliczony podatek VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right