Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 stycznia 2016 r., sygn. III SA/Wr 861/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędziowie sędzia WSA Anna Siedlecka, (sprawozdawca), sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk, Protokolant sekretarz sądowy Paulina Białkowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 20 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. z/s we W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławcze we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zarejestrowania pojazdu oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. ([...]) Prezydent W., działając na podstawie art. 73 ust. 1 i art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012, poz. 1137 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej k.p.a.) odmówił zarejestrowania pojazdu marki [...], numer identyfikacyjny [...], numer rejestracyjny [...].
W uzasadnieniu organ wskazał, że do wniosku o rejestrację pojazdu dołączono dowód własności w postaci oświadczenia "A" Sp. z o.o. z dnia [...] r. o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli, zawartego w umowie sprzedaży pojazdu z dnia [...] grudnia 2013 r. z "B" Sp. z o.o., mającej za przedmiot wskazany wyżej pojazd. W toku postępowania organ pierwszej instancji otrzymał pismo z dnia [...] listopada 2014 r. od syndyka "B" Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej, w którym stwierdzono, że uchylenie się od skutków prawnych zawartej umowy sprzedaży jest bezskuteczne w stosunku do masy upadłości i nie może stanowić podstawy przeniesienia prawa własności przedmiotowego pojazdu. Pełnomocnik "A" Sp. z o.o. złożył natomiast oświadczenie, że wskutek uchylenia się od skutków prawnych umów sprzedaży, zawartych z "B" Sp. z o.o., pojazd, którego dotyczy złożony wniosek, powrócił w posiadanie jedynego właściciela, to jest "A" Sp. z o.o. Kolejnym pismem, z dnia [...] grudnia 2014 r., syndyk "B" Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej poinformował, że Sąd Rejonowy w J. ustanowił zarząd przymusowy nad zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa "A" Sp. z o.o., natomiast pismem z dnia [...] stycznia 2015 r. - że pojazd wchodzi w skład masy upadłości, a działania "A" Sp. z o.o. są bezprawne i stanowią próbę działania na szkodę wierzycieli.