Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. V SA/Wa 2173/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Dorota Mydłowska, Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak (spr.), Protokolant specjalista - Justyna Macewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2016 r. sprawy na posiedzeniu jawnym rozpoznawał sprawę ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] listopada 2012r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w [...], na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 1, art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540, z późn. zm.), powoływanej dalej jako: u.g.h., wymierzył [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] karę pieniężną w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gry na automacie o nazwie Super Bank nr urządzenia [...] poza kasynem gry, tj. w lokalu usytuowanym w [...] przy ul. [...].

W uzasadnieniu podniesiono, że obecność wskazanego wyżej automatu w lokalu stwierdzona została w dniu 26 sierpnia 2011r. podczas wykonywania obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy celnych. Automat w trakcie kontroli był włączony do sieci zasilania i udostępniony do gry. Przeprowadzono eksperyment procesowy, polegający na doświadczalnym odtworzeniu przebiegu dostępnych gier. Wykazano, że gry urządzane na tym automacie mają charakter komercyjny (udział w grze jest odpłatny) i rozgrywają się z ograniczoną ingerencją ze strony grającego, a sam grający pozbawiony jest możliwości wywierania jakiegokolwiek realnego wpływu na ich przebieg i wynik. Stwierdzono, że przedmiotowy automat ma cechy określone w definicji automatu do gier zamieszczonej w art. 2 ust. 3 u.g.h. Ustalono ponadto, że właścicielem i dysponentem urządzenia do gry była Spółka, która jest w przedmiotowej sprawie podmiotem urządzającym gry poza kasynem gry w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy. Kontrolującym nie przedstawiono też koncesji na prowadzenie kasyna gry, ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych, o którym mowa w art. 129 u.g.h. Ponadto automat, na którym urządzono gry nie były zarejestrowane. W ramach prowadzonego w sprawie dochodzenia karnego-skarbowego organ pierwszej instancji powołał biegłego sądowego Sądu Okręgowego w [...], specjalizującego się w dziedzinie mechaniki technicznej, teorii maszyn i mechanizmów, ogólnej budowy i eksploatacji maszyn oraz techniki komputerowej. Ze sporządzonej przez biegłego w dniu 25 marca 2012r. opinii wynika, że oferowane na automacie gry są grami o charakterze losowym, z możliwością bezpośredniej wypłaty przez automat wygranej pieniężnej. O wyniku decyduje algorytm gry, a grający jedynie uruchamia grę i nie ma żadnego wpływu końcowy wynik gry. Naczelnik Urzędu Celnego stwierdził, że automat do gry będący przedmiotem niniejszego postępowania, oferuje gry o charakterze losowym - wynik każdej pojedynczej gry jest zależny od przypadku, oferując jednocześnie zarówno wygrane pieniężne wypłacane bezpośrednio przez samo urządzenie, jak i wygrane rzeczowe w rozumieniu art. 2 ust. 4 u.g.h. - w postaci możliwości prowadzenia kolejnych gier "bonusowych" za wygrane punktowe uzyskane w grach poprzednich, spełniając tym samym definicję gier na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 4 u.g.h. W ocenie organu, gry miały na celu uzyskiwanie przychodów wynikających z urządzanych na automatach gier.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00