Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. V SA/Wa 2391/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Sędzia WSA - Cezary Kosterna (spr.), Sędzia WSA - Justyna Mazur, Protokolant st. sekr. sąd. - Marcin Kwiatkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dnia [...]marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu udzielenia zamówienia publicznego z naruszeniem prawa; oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi, wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

w Warszawie przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...], jest decyzja Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Nr [...]z dnia [...]marca 2015 r. utrzymująca w mocy po ponownym rozpatrzeniu decyzję Prezesa UZP Nr [...] z dnia [...] października 2014 r. nakładająca na Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej sp. z o.o. karę pieniężną w wysokości [...] zł z tytułu udzielenia w dniu [...]lutego 2014 r. zamówienia publicznego na leasing dwóch sztuk fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej w okresie od [...]lutego 2010 r. do [...] lutego 2014 r. o łącznej wartości [...]zł (to jest w dacie zamówienia [...] euro) z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655, dalej: u.p.z.p.) określających przesłanki stosowania trybu udzielania zamówienia z wolnej ręki.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej sp. z o.o. (dalej: skarżąca, zamawiając lub spółka) udzieliła w dniu [...]lutego 2010 r. zamówienia, którego przedmiotem był leasing dwóch sztuk fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej. Zamówienie to zostało udzielone w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 3 u.p.z.p. Zamawiający argumentował, że udzielił zamówienia z wolnej ręki z przyczyn nie leżących po jego stronie, których nie można było przewidzieć, wymagane było bowiem natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można było zachować terminów określonych dla innych trybów zamówienia. Głównym powodem tego trybu był brak ofert

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00