Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. V SA/Wa 1749/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Sędzia WSA - Cezary Kosterna (spr.), Sędzia WSA - Justyna Mazur, Protokolant st. sekr. sąd. - Marcin Kwiatkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi [...]Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...]kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry; oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi [...]Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej: skarżąca, spółka lub strona) była decyzja Dyrektora Izby Celnej w [...] (dalej: Dyrektor IC, organ odwoławczy lub II instancji) z [...]kwietnia 2014 r., [...]utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] (dalej: Naczelnik UC lub organ I instancji) z [...] grudnia 2013 r., nr [...]wymierzającą spółce karę pieniężną w kwocie [...] zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W wyniku przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w dniu
[...]października 2010 r. kontroli przestrzegania przepisów regulujących urządzanie
i prowadzenie gier hazardowych ujawniono w barze "[...]" w [...]włączony do eksploatacji automat o nazwie [...] nr [...]. Dokonano oględzin zewnętrznych automatu, z których sporządzono protokół. Automat zatrzymano w urzędzie celnym i dokonano w dniu [...]października 2010 r. oględzin automatu w obecności reprezentanta strony. Stwierdzono, że automat posiada, m.in. akceptor banknotów, wrzutnik monet, metalową kuwetę na monety zawierającą monety. Ujawniono także umowę o wspólnym przedsięwzięciu z dnia [...]sierpnia 2010 r. zawartą przez stronę z właścicielem baru. Do akt dołączono opinię biegłego sądowego z informatyki i telekomunikacji R. R. stwierdzającą w konkluzji, że gry na automacie mają charakter losowy w rozumieniu art. 2 ust. 5 ustawy o grach hazardowych z 19 listopada 2009 r. (Dz. U. Nr 201 poz. 1540, dalej u.g.h.). Gry na automacie urządzane były w celach komercyjnych, aby przeprowadzić grę należało urządzenie zasilić banknotem lub monetą. Biegły nie mógł przeprowadzić gier kontrolnych ze względu na brak kodu. Dołączono do akt protokół eksperymentu procesowego przeprowadzonego przez funkcjonariusza celnego, w którym stwierdzono niemożność uruchomienia automatu ze względu na brak kodu uruchamiającego.