Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Wa 1515/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak (sprawozdawca) Sędzia WSA Stanisław Marek Pietras Sędzia WSA Sławomir Antoniuk po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 stycznia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. S. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy uchyla zaskarżone postanowienie
Uzasadnienie
Wnioskiem z 25 maja 2015 r. J. S. (dalej jako skarżący), zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych o udzielenie informacji publicznej poprzez podanie wysokości miesięcznego wynagrodzenia netto i brutto rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jakie otrzymywał za styczeń 2015 r. i to bez względu na tytuł, na podstawie którego otrzymuje wynagrodzenie pracując w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, wnioskując o przesłanie żądanej informacji drogą elektroniczną.
Decyzją z [...] czerwca 2015 r. Minister Spraw Wewnętrznych odmówił udostępnienia informacji publicznej w zakresie wysokości miesięcznego wynagrodzenia netto i brutto rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych za styczeń 2015 r., powołując jako podstawę prawną swojego rozstrzygnięcia przepis art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014 r., poz. 782 ze zm., dalej jako u.d.i.p.).
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący wniósł o jej uchylenie, zarzucając naruszenie art. 5 ust. 2 zdanie 2 u.d.i.p. w zw. z art. 115 § 19 Kodeksu karnego w zw. z art. 115 § 13 pkt 4 Kodeksu karnego, poprzez ich błędne pominięcie, w sytuacji gdy wskazują one, że prawo do informacji publicznej nie podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy, gdy chodzi o informację o osobach pełniących funkcję publiczne, będących pracownikami administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełnią wyłącznie czynności usługowe. Skarżący wskazał, że z treści ustaleń poczynionych przez organ wynika, iż rzecznik prasowy w momencie złożenia wniosku o udzielenie informacji publicznej był pracownikiem administracji rządowej i nie pełnił funkcji usługowych, co oznacza, że nie podlega wyłączeniom w dostępie do informacji publicznej ze względu na prywatność osoby fizycznej.