Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 stycznia 2016 r., sygn. III SA/Wa 801/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Beata Sobocha, sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant referent stażysta Agnieszka Cudna, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi N. N.V. z siedzibą w Holandii na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2014 r. nr IPPB5/423-792/14-3/PS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

N. N.V. z/s w Holandii (dalej "Skarżąca" lub "Spółka"), w dniu 21 sierpnia 2014r. zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r., poz. 749; dalej "O.p."), dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiła zdarzenie przyszłe, z którego wynikało, że Skarżąca jest spółką mającą swoją siedzibą w Królestwie Niderlandów. Zgodnie z prawem Królestwa Niderlandów podlega tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Skarżąca jest spółką prowadzącą działalność ubezpieczeniową zgodnie z odpowiednimi przepisami Królestwa Niderlandów. Skarżąca nie jest bankiem. W dniu 23 stycznia 2014r. została zawarta umowa kredytowa (dalej "Umowa kredytowa"), zgodnie z którą określone w tejże umowie polskie spółki mają prawo pożyczyć od określonych w Umowie kredytowej banków kwotę wynoszącą maksymalnie 169 milionów EURO. Jednym z pożyczkodawców jest [...] S.A. W dniu 29 stycznia 2014r. [...] S.A. zgodnie z Umową kredytową pożyczył kwotę 60 milionów EUR. Umowa kredytowa w art. 22 przewiduje możliwość dokonania przelewu (cesji) praw pożyczkodawcy na inny podmiot. Zgodnie z tą regulacją w dniu 18 sierpnia 2014r. nastąpiło przelanie praw pożyczkodawcy przysługujących [...] S.A. na Spółkę z tytułu pożyczek na kwotę 20 milionów EUR. Przelew praw został potwierdzony odpowiednim dokumentem (Transfer certificate). Od dnia cesji osobą uprawnioną do otrzymania spłaty kwoty głównej pożyczki oraz odsetek z tytułu pożyczki udzielonej pierwotnie przez [...] S.A. jest Spółka. Umowa kredytowa w Załączniku Nr 12 (Schedule 12) przewiduje harmonogram spłaty pożyczek. Skarżąca wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej chce objąć zdarzenie przyszłe obejmujące raty spłaty pożyczek począwszy od spłaty, która ma mieć miejsce w dniu 15 grudnia 2014r. Kolejne spłaty będą następowały raz na kwartał aż do grudnia 2016r. Spłaty pożyczek udzielonych pierwotnie przez [...] S.A., w tym zapłaty odsetek na rzecz Spółki, będą dokonywały polskie spółki będące pożyczkobiorcami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00