Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. III SA/Lu 521/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis Sędzia WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca) Protokolant Asystent sędziego Monika Samcik po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 12 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi Z. K. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej odmówił Z. K. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w Z. nr [...] z dnia [...] lipca 2014 r.

W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Z. nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości [...] zł za naruszenie przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1414 z późn. zm.) w postaci wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego bez posiadania w pojeździe wymaganego ważnego zezwolenia.

W dniu [...] grudnia 2014 r. pełnomocnik strony doradca podatkowy D. P. wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji z dnia [...] lipca 2014 r. oraz złożył odwołanie od wymienionej decyzji organu pierwszej instancji.

Dyrektor Izby Celnej podkreślił, że w świetle art. 129 § 2 k.p.a. warunkiem skuteczności czynności procesowej wniesienia odwołania jest zachowanie ustawowego terminu do jej dokonania. Przesłanki przywrócenia uchybionego terminu określa zaś art. 58 k.p.a.

W związku z treścią złożonego w sprawie wniosku o przywrócenie terminu organ podniósł, że zawiadamiając stronę o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego, organ pierwszej instancji na podstawie art. 40 § 4 k.p.a. wezwał skarżącego do wskazania pełnomocnika do doręczeń w kraju, w przypadku nieustanowienia zamieszkałego w kraju pełnomocnika do prowadzenia sprawy. Organ pouczył jednocześnie, że w razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla strony pisma zostaną złożone do akt sprawy ze skutkiem doręczenia, zgodnie z art. 40 § 5 k.p.a. W treści zawiadomienia strona została ponadto pouczona o obowiązku udzielenia pełnomocnictwa na piśmie lub zgłoszenia do protokołu, jak również o obowiązku dołączenia do akt sprawy oryginału lub urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00