Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. III SA/Kr 1570/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędziowie WSA Janusz Bociąga WSA Dorota Dąbek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi K. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 11 sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o zrzeczeniu się uprawnienia do kierowania pojazdami według kat. B prawa jazdy skargę oddala.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia 11 sierpnia 2015 r., nr [...], po rozpoznaniu zażalenia K. K. na postanowienie Prezydenta Miasta z dnia [...] 2015 r. o odmowie wydania zaświadczenia o zrzeczeniu się uprawnienia do kierowania pojazdami według kat. B prawa jazdy, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 141 § 1 i art. 144 oraz art. 217 i art. 219 ustawy dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz.U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), utrzymało w mocy zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że w dniu 9 marca 2015 r. K. K. złożył oświadczenie o zrzeczeniu się uprawnienia wynikającego z wydanego prawa jazdy kat. B nr [...]. Działając z upoważnienia K. K. adwokat Ł. S. złożył wniosek o wydanie stosownego zaświadczenia uwzględniającego złożone oświadczenie o zrzeczeniu się uprawnienia do prowadzenia pojazdów kat. B.
Organ pierwszej instancji postanowieniem z dnia [...] 2015 r. odmówił wydania zaświadczenia o żądanej treści wskazując na przepisy art. 217 § 1 k.p.a., jak też na przepisy ustawy o kierujących pojazdami, które nie regulują procedury zrzeczenia się uprawnienia do kierowania pojazdami. W kwestii dotyczącej zastosowania art. 57 § 1 kc wskazano, że przepis ten dotyczy oświadczenia woli w zakresie praw i obowiązków o charakterze cywilnoprawnym, a sprawa niniejsza ma charakter administracyjny, dlatego ten przepis nie ma w niej zastosowania. Ponadto powyższy przepis dotyczy zbywalnych praw, a uprawnienie do prowadzenia pojazdów jest prawem niezbywalnym.