Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Kr 1815/15

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1815/15 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 28 stycznia 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Ewa Michna (spr.), WSA Urszula Zięba, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym, w dniu 28 stycznia 2016 r., sprawy ze skargi E.Sp. z o.o. w K, na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 15 września 2015 r. Nr [...], w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia, , , - s k a r g ę o d d a l a -, ,

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 12 czerwca 2015 r. E. Sp. z o.o. (skarżąca) zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie zaświadczenia, że nie posiada zaległości podatkowe w tym urzędzie.

Postanowieniem z dnia 18 czerwca 2015 r. organ odmówił wydania zaświadczenia o żądanej treści. W uzasadnieniu wskazał, że skarżąca posiada zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług za wrzesień i listopad 2010 r. wynikające z decyzji nr [...] z dnia 8 maja 2015 r. Jako podstawę prawną organ wskazał art. 306c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.).

W zażaleniu skarżąca zarzuciła naruszenie art. 306b§1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) poprzez odmowę wydania zaświadczenia w sytuacji gdy nie było zaległości. Zaprzeczyła również, aby wskazane w postanowieniu zaległości istniały. W konsekwencji organ miał również naruszyć art. 121 Ordynacji podatkowej. W uzasadnieniu skarżąca podkreślała, że dopiero podatek nie zapłacony w terminie płatności staje się zaległością. W odniesieniu natomiast do podatków wynikających z decyzji zaległość podatkowa powstawała po niezapłaceniu podatku wynikającego z prawomocnej decyzji. W przypadku złożenia odwołania do organu drugiej instancji zaskarżona decyzja nie miała waloru prawomocności, a więc nie mogła powstać zaległość podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00