Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Kr 1915/15

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1915/15 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 28 stycznia 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Sędziowie: WSA Ewa Michna, WSA Urszula Zięba, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym, w dniu 28 stycznia 2016 r., sprawy ze skarg L. Ł. i A.S., na postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 20 października 2015 r. Nr [...],[...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty podatku od spadków i darowizn, , , - s k a r g i o d d a l a -, ,

Uzasadnienie

Postanowieniami z dnia 17 sierpnia 2015 r. nr [...], nr [...] wydanymi na podstawie art. 165a § 1 i art. 216 Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego odmówił L. Ł., A. S. wszczęcia postępowania podatkowego w sprawie stwierdzenia zwrotu/nadpłaty podatku od spadków i darowizn ustalonego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego decyzją ostateczną z dnia 15 marca 2011 r. Nr [...] ustalającą wysokość podatku od spadków i darowizn dla J. S. z tytułu nabycia spadku po zmarłej J. G. - M.

Powyższe rozstrzygnięcia zapadły w oparciu o następujące ustalenia w zakresie stanu faktycznego.

Wnioskiem z dnia 20 lipca 2015 r. L. Ł., A. S. jako spadkobiercy J. S., działając przez pełnomocnika zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o zwrot nienależnie pobranego przez J. S. podatku od spadków i darowizn w kwocie 76.164,00 zł wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia naliczenia podatku.

W uzasadnieniu wniosku podniesiono, że L. Ł. wraz z A. S. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego Wydział I [...] z dnia 22 lutego 2013 r. sygn. akt [...] są spadkobiercami po zmarłym 6 października 2012 r. J. S., który postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział I [...] z dnia 4 grudnia 2007 r. sygn. akt [...] nabył w całości spadek po zmarłej 21 sierpnia 2007 r. J. G. -M. W skład spadku nie wchodziło nic, bowiem spadkodawczyni przed śmiercią w dniu 16 lipca 2007 r. dokonała darowizny na rzecz W. S. aktem notarialnym rep. [...], którą to darowizną rozporządziła całym swoim majątkiem. W dniu 6 września 2007 r. złożony został do Sądu Okręgowego przez J. S. pozew o ustalenie nieważności umowy darowizny zawartej między J. G.-M. i W. S.. Wyrokiem z dnia 7 lipca 2009 r. Sąd Okręgowy ustalił, że umowa ta jest nieważna z uwagi na fakt, że darująca pozostawała w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Od wyroku tego W. S. złożył apelację, jednakże Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 10 listopada 2009 r. podtrzymał stanowisko Sądu Okręgowego oddalając apelację. W. S. złożył skargę kasacyjną, w której domagał się uchylenia w całości wyroku Sądu Apelacyjnego i ponowne rozpatrzenie sprawy. Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 25 czerwca 2010 r. sygn. akt III CSK 103/10 odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej jako bezzasadnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00