Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Bk 707/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.),, sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w B. z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji dotyczącej odmowy wykreślenia dotychczasowego właściciela i wpisania samoistnego posiadacza oraz umorzenia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności.

M. P. w dniu 24 kwietnia 2015 r. wystąpił z wnioskiem do Starostwa Powiatowego w S. o wpisanie go jako samoistnego posiadacza nieruchomości o numerach geodezyjnych: [...], [...], [...], [...] i [...] o łącznej powierzchni 11,61 ha, położonych w obrębie 0010 w M. Uzasadniając ten wniosek podał, że grunty te od 1997 r. znajdują się w jego wyłącznym posiadaniu, zaś wcześniej po 1977 r. znajdowały się w posiadaniu jego ojca. Za okres tego posiadania opłacane były podatki rolne, jak też pobierane były dopłaty z ARiMR. Podniósł, że organ ewidencyjny bezpodstawnie wykazał w ewidencji gruntów prawa do spadku po zmarłej N. B. - właścicielce ww. gruntów, osobom nie mieszkającym w Polsce. Informacyjnie podał, że do Sądu Rejonowego w B. w dniu [...] marca 2014 r. wpłynęła sprawa z jego wniosku o zasiedzenia tych gruntów (sygn. akt [...]). Wnioskodawca zasygnalizował, że gdyby Starosta S. miał wątpliwości co do zakresu jego żądania, to zamiennie wnosi o przywrócenie w rejestrze gruntów wpisu własności na rzecz N. B. (uprz.: J.). Żądanie w tym zakresie zostało podtrzymane w piśmie z dnia 20 lipca 2015 r.

W odpowiedzi na ten wniosek, Starosta S. w dniu [...] maja 2015 r. udzielił pisemnej odpowiedzi, podając że dopiero wyrok w sprawie o zasiedzenie będzie podstawą ujawnienia nowego stanu prawnego dla tych działek. W piśmie tym podano, że właścicielem działek na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w B., sygn. akt [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. stała się N. B., natomiast na podstawie postanowienia tego Sądu z dnia [...] lutego 2015 r., sygn. akt [...] o nabyciu po niej spadku współwłaścicielami na podstawie ustawy stali się syn B. J., córka H. K., syn A. K. i syn J. K. w udziale 1/4 części każde. Od tej odpowiedzi M. P. wniósł pismo zatytułowane jako "odwołanie od decyzji z dnia [...] maja 2015 r." W piśmie z dnia [...] lipca 2015 r. P. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w B. podał, że nie podziela stanowiska organu I instancji, iż dopiero rozstrzygnięcie w sprawie o zasiedzenie będzie podstawą ujawnienia zainteresowanego w operacie ewidencyjnym. Organ ten nakazał rozpatrzyć wniosek stosownie do treści art. 61 § 1 K.p.a. Marginalnie podano, że kwestia ewentualnego zasiedzenia będzie kolejnym, następnym zdarzeniem prawnym mającym wpływ na ustalenie stanu prawnego działek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00