Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Wr 1537/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant Starszy asystent sędziego Marta Pająkiewicz-Kremis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 grudnia 2015 r. przy udziale sprawy ze skargi A spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] czerwca 2015 r. Nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego oleju smarowego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. nr ([...]) z dnia [...].04.2015 r. określającą A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" z siedzibą w K. (dalej: strona, skarżąca, spółka) zobowiązanie w podatku akcyzowym w kwocie 25.063 zł z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia olejów smarowych o nazwie: [...], [...] oraz [...].

Z akt sprawy wynika, że spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2012 r. dokonywała wewnątrzwspólnotowych nabyć olejów smarowych do dalszej odsprzedaży. Nabycia te potwierdzone były fakturami oraz dokumentami przewozowymi (CMR) i dokumentami dostawy (PZ). Spółka w okresie tym była zarejestrowana jako podatnik akcyzy, nie posiadała statusu składu podatkowego, zarejestrowanego odbiorcy lub podmiotu pośredniczącego. W toku postępowania kontrolnego i podatkowego ustalono, że na podstawie faktury nr [...] z dnia 29.6.2012 r., wystawionej przez B ww. spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia oleju smarowego w ilościach: [...] w łącznej ilości 7.440 litrów, [...] w łącznej ilości 8.760 litrów, [...] w łącznej ilości 5.040 litrów oraz [...] w ilości 1.200 litrów.

C sp. z o.o., będąca polskim przedstawicielem koncernu D, w piśmie z dnia 23.12.2013 r. poinformowała, że nie posiada szczegółowych informacji o składzie chemicznym ww. produktów, a klasyfikacja towarowa zgodnie z Nomenklaturą Scaloną (CN) jest dokonywana przez producenta lub dystrybutora poszczególnych produktów. Przedstawiciel ten jednocześnie dołączył do pisma listę produktów wraz z informacją o kodach CN stosowanych do celów podatku akcyzowego w związku z dokonywaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z Unii Europejskiej przez C sp. z o.o. w ramach prowadzonej działalności w Polsce, z której wynika, iż olej [...] klasyfikowany jest do kodu CN: 34031990, a pozostałe oleje, tj. [...], [...] oraz [...] klasyfikowane są do kodu CN: 2710 19 81.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00