Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. IV SA/Wr 290/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków (spr.) Protokolant specjalista Jolanta Pociejowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 2 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi P. R. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za osobę bezrobotną uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję ją poprzedzającą.

Uzasadnienie

Wojewoda D. decyzją z dnia [...] lutego 2015r., sygn. akt [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013r., poz. 267 ze zm.) art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 149), po rozpatrzeniu odwołania P. R. od decyzji Prezydenta Miasta W. [...], z dnia [...] stycznia 2015r., orzekającej o odmowie uznania za osobę bezrobotną z dniem 1 grudnia 2014r. zaskarżoną decyzję utrzymuję w mocy.

W uzasadnieniu decyzji podał, że zaskarżoną decyzją orzeczono o odmowie uznania P. R. za osobę bezrobotną z dniem 1 grudnia 2014r. z uwagi na fakt, iż w dniu rejestracji posiadał wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a tym samym nie spełniał definicji osoby bezrobotnej zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 149).

Zainteresowany odwołał się od tej decyzji i wniósł o przyznanie statusu osoby bezrobotnej z dniem 1 grudnia 2014r. Podniósł, że przedmiotowa decyzja została wydana z naruszeniem art. 35 kpa, w związku z czym powinna być uznana za nieważną, a odwołujący automatycznie uznany za bezrobotnego z prawem do zasiłku.

Skarżący zarzucił, że podany powód odmowy w żaden sposób nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie. Podał, że wniosku o rejestrację działalności gospodarczej nie składał od maja 1992r., a działalność gospodarczą po dacie 31 maja 1994r. zawiesił i nie wznowił jej do dnia zamknięcia tj. 16 grudnia 2014r. Odwołujący wskazał także, że data zamknięcia, nie zawieszenia działalności gospodarczej, na którą powołuje się organ pierwszej instancji, tj. 16 grudnia 2014r., jest datą zamknięcia spowodowaną przez polecenie pracowników urzędu pracy. Według zainteresowanego, Powiatowy Urząd Pracy we W. nie realizuje swoich statutowych zadań, a jego pracownicy niezgodnie z ustawa żądali od strony dowodu zamknięcia działalności gospodarczej twierdząc, że dokument ten jest niezbędny do rejestracji. Strona twierdzi również, że wykreślenie wpisu z ewidencji działalności gospodarczej jest dla niego niekorzystne, ponieważ w przypadku chęci ponownego rozpoczęcia działalności będzie musiał przejść całą procedurę wraz z kosztami. Dodatkowo nie będzie się mógł legitymować firmą z datą założenia z roku 1992r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00