Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. III SA/Wr 431/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia NSA Marcin Miemiec, Anna Moskała, Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk (sprawozdawca), Protokolant starszy sekretarz sądowy Jolanta Ryndak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 10 listopada 2015 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z o.o. w B.B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...]kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenie kary pieniężnej w związku z eksploatacją automatu do gier poza kasynem gry I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I

Skarżoną decyzją, opisaną w sentencji niniejszego wyroku, Dyrektor Izby Celnej we W. (dalej: "Dyrektor IC", "organ drugiej instancji" lub "organ wyższego stopnia") - po rozpatrzeniu odwołania spółki G. - utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. (dalej: "Naczelnik UC" lub "organ pierwszej instancji") z dnia [...] stycznia 2015 r. (Nr [...]), wymierzającą spółce karę pieniężną w wysokości 12.000 zł, w związku z eksploatacją automatu do gier o nazwie [...] Nr [...] poza kasynem gry.

Z akt sprawy wynika, że w dniu[...] grudnia 2013 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu: [...], znajdującym się w Z. przy ul. D., w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r., Nr 201, poz. 1540 ze zm. - dalej: "u.g.h.").

W ramach kontroli, funkcjonariusze celni przeprowadzili eksperyment procesowy (doświadczenie - odtworzenie możliwości gry na automacie). Przebieg eksperymentu potwierdził, iż gra na skontrolowanym urządzeniu wyczerpuje znamiona gry na automacie, w rozumieniu art. 2 ust. 5 u.g.h. Stwierdzono także, że kontrolowany lokal nie jest kasynem gry, w rozumieniu art. 4 pkt 1 lit. a) tej samej ustawy.

Naczelnik UC wszczął zatem w stosunku do spółki, z urzędu, postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej na podstawie art. 89 u.g.h. Do akt prowadzonego postępowania organ włączył opinię biegłego sądowego przy Sądzie Okręgowym w C. R.R. (biegłego z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier) - z dnia [...] kwietnia 2014 r. - z ekspertyzy przedmiotowego urządzenia, wykonaną w prowadzonym równolegle dochodzeniu w sprawie o przestępstwo skarbowe z art. 107 § 1 k.k.s., w którym zajęto sporne urządzenie. Opinia potwierdziła, że prowadzone na badanym urządzeniu gry spełniają kryteria gier na automatach w rozumieniu ustawy o grach hazardowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00