Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Wa 1138/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędziowie WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz WSA Marta Kołtun-Kulik Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2015 r. sprawy ze skargi B. J. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Skarbu Państwa decyzją z dnia [...] maja 2015 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania B. J., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] marca 2015 r., nr [...], odmawiającą potwierdzenia B. J. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez A. B. i J. B. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 5 sierpnia 2014 r. B. J. zwróciła się do Wojewody [...] o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty za nieruchomości pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez J. B., tj. majątek [...], majątek [...] i majątek [...], dawne województwo [...], obecnie województwo [...] oraz przez A. B. nieruchomości stanowiące pola naftowe, tj. pole naftowe E. (gm. kat. [...]), I. (gm. kat. T. S.) i W. (gm. kat. [...]) dawne województwo [...], obecnie województwo [...].

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] marca 2015 r. odmówił potwierdzenia B. J. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez A. B. i J. B. opisanych wyżej nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że przedmiotowe nieruchomości położone są na obecnym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem wniosek o potwierdzenie prawa do rekompensaty nie może być uwzględniony na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto Wojewoda wskazał, że wnioskodawczyni nie wykazała, że na ocenę spełnienia wymogu zamieszkiwania przez J. B. i A. B. w dniu 1 września 1939 r. na byłym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mają wpływ zmiany dokonane ustawą z dnia 12 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2014 r., poz. 195).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00