Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 grudnia 2015 r., sygn. VI SA/Wa 1109/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aneta Lemiesz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rejestracji jednego odbiornika radiofonicznego i 32 odbiorników telewizyjnych oraz ustalenia opłaty za ich użytkowanie oddala skargę w całości
Uzasadnienie
Minister Administracji i Cyfryzacji (w skrócie: "Minister") decyzją z [...] lutego 2015 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 5 ust. 1 i 3 oraz art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1204) oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r., poz. 267, z późn. zm.), dalej: "k.p.a.", po rozpatrzeniu odwołania P. sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej: "skarżąca" lub "Spółka"), od decyzji z [...] listopada 2014 r., Nr [...], Dyrektora Centrum Obsługi Finansowej Poczta Polska S.A. (dalej: "organ I instancji"), nakazującej rejestrację jednego używanego odbiornika radiofonicznego i trzydziestu dwóch używanych odbiorników telewizyjnych oraz ustalającej opłatę za używanie jednego niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego i trzydziestu dwóch niezarejestrowanych odbiorników telewizyjnych w kwocie 18.528,00 zł utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Do wydania powyższej decyzji doszło na podstawie następujących ustaleń:
[...] sierpnia 2014 r. przeprowadzona została kontrola wykonania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w lokalu użytkowym przy ul. [...] B. zajmowanym przez Spółkę na potrzeby prowadzonej działalności D. Kontrola została przeprowadzona w obecności K.Ś.-B. W jej wyniku w lokalu ujawniono dwadzieścia osiem odbiorników telewizyjnych w pokojach, jeden odbiornik telewizyjny w restauracji, jeden odbiornik telewizyjny w Sali Pomarańczowej, jeden odbiornik telewizyjnych w Saloniku Bajecznym (łącznie 32 odbiorniki różnych marek, do których doprowadzona jest antena naziemna) oraz jeden odbiornik radiofoniczny w kuchni. W toku kontroli ustalono, że odbiorniki były sprawne, przy czym sprawdzono odbiornik telewizyjny w pokoju nr 1.