Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Wa 888/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Ewa Pisula - Dąbrowska Sędzia WSA - Janusz Walawski Sędzia WSA - Eugeniusz Wasilewski (sprawozdawca) Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi R. P. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku - oddala skargę -

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z [...] kwietnia 2015 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] marca 2015 r. odmawiającą przyznania R. P. renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu decyzji Prezes ZUS powołał się na treść art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i stwierdził, że warunki wskazane w tym przepisie nie zostały łącznie spełnione. Okres ubezpieczenia 34 letniego w chwili powstania całkowitej niezdolności do pracy wnioskodawcy wynosi 4 lat i 8 miesięcy, zaś w 10 - leciu ocenionym do uprawnień 3,5 roku. W latach 1997 - 2000 i 2003 - 2009 wnioskodawca pozostawał poza ubezpieczeniem, przy czym nie wykazano zaistnienia okoliczności szczególnych, które uzasadniałby powyższe przerwy w ubezpieczeniu. Nie wynikały one ze stanu zdrowia wnioskodawcy, gdyż całkowita niezdolność do pracy została stwierdzona orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS od [...] maja 2013 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00