Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Sz 835/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...]na podstawie art. 92 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz.1414, z późn. zm.), dalej zwanej "u.t.d." nałożył na Przedsiębiorstwo karę pieniężną w wysokości [...] zł.
Z uzasadnienia tej decyzji wynika, że organ w dniu [...] przeprowadził czynności kontrolę prowadzonej w przedsiębiorstwie działalności gospodarczej w zakresie regulacji związanych z transportem drogowym oraz przestrzeganiem przepisów dotyczących ruchu drogowego, okresów prowadzenia pojazdu i obowiązkowych przerw oraz czasu odpoczynku kierowcy, zasad i warunków wykonywania przewozu drogowego towarów niebezpiecznych.
Kontrola obejmowała okres od [...] r. Ustalono, że osobą zarządzającą przedsiębiorstwem był P. Ł., posiadający certyfikat kompetencji zawodowej. W okresie miesięcy poprzedzających dzień rozpoczęcia kontroli przedsiębiorca korzystał z usług prowadzenia pojazdów przez pięciu kierowców na podstawie umów cywilnoprawnych. Wykonywanie transportu drogowego stanowiło główny przedmiot działalności gospodarczej przedsiębiorcy na podstawie uprawnień wynikających z licencji wspólnotowej nr [...] na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy, wydanej w dniu [...] ważnej do [...]., do której wydano wypisy: nr [...] ważny od [...] r., nr [...] ważny od [...] r., nr [...] ważny od r. do [...] r. W okresie kontroli przedsiębiorca w poszczególnych rodzajach przewozów używał czterech pojazdów do przewozu rzeczy o dmc większej niż t. Przedsiębiorca dopełnił obowiązku przechowywania wykresówek oraz danych cyfrowych z karty kierowcy oraz urządzenia rejestrującego ( ). Przedsiębiorstwo dla ewidencji czasu pracy nie dysponowało systemem nadzoru.