Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Po 1650/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant: st. sekr. sąd. Izabela Kaczmarczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym w dniu [...] S. C., reprezentowany przez pełnomocnika, wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT przez spółkę z o.o. zawartego na fakturze dokumentującej wynagrodzenie rzeczowe w zamian za umorzenie udziałów w spółce operacyjnej.

Przedstawiając opis zdarzenia przyszłego podatnik wskazał, że zostanie wspólnikiem spółki jawnej (dalej: "Spółka jawna"), która zostanie utworzona w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka z o.o."). W konsekwencji wnioskodawca, jako wspólnik Spółki jawnej, na podstawie art. 115 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm. - w skrócie: "O.p."), będzie odpowiadał całym swoim majątkiem solidarnie ze Spółką jawną i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe tej spółki. Spółka jawna na podstawie art. 93a § 2 pkt 1 lit. b O.p. wstąpi natomiast we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej Spółki z o.o.

Wskazano, że Spółka z o.o. ma siedzibę w Polsce i w 2014 r. była zarejestrowana jako podatnik VAT. Spółka z o.o. w 2014 r. zbyła celem umorzenia posiadane udziały w innej spółce z o.o. (dalej: "Spółka operacyjna") w trybie tzw. "umorzenia dobrowolnego" - zbycie udziałów w rozumieniu art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 - w skrócie: "K.s.h."). W zamian za posiadane udziały Spółka z o.o. otrzymała od Spółki operacyjnej wynagrodzenie umorzeniowe w wysokości wartości rynkowej zbywanych udziałów. Wynagrodzenie zostało wypłacone w formie rzeczowej - w postaci nieruchomości (dalej: "Nieruchomość") należącej do Spółki operacyjnej. Spółka operacyjna przekazująca Nieruchomość jako wynagrodzenie umorzeniowe wystawiła z tego tytułu fakturę z 23% stawką podatku VAT (dalej: "Faktura") i rozliczyła podatek należny z przedmiotowej faktury, a Spółka z o.o. wykazała w deklaracji od podatku od towarów i usług podatek naliczony z Faktury jako podatek VAT do zwrotu. Po weryfikacji zasadności zwrotu podatku VAT organ podatkowy dokonał zwrotu podatku naliczonego wynikającego z Faktury na rachunek bankowy Spółki z o.o.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00