Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 14 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Łd 1109/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Sędzia WSA Bożena Kasprzak Protokolant: Sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi W. M. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości kosztów postępowania z tytułu sporządzenia kserokopii dokumentów z akt sprawy oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] r., którym ustalono W. M. koszty postępowania w kwocie 54,80 zł, z tytułu sporządzenia kserokopii dokumentów z akt sprawy dotyczących zobowiązań podatnika.

Z akt sprawy wynika, że Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. decyzjami z dnia [...] r. oraz z dnia [...] r. utrzymał w mocy decyzje Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w O. z dnia [...] r. oraz z dnia [...]r., które dotyczyły zobowiązań W. M. w podatku VAT za poszczególne okresy rozliczeniowe 2010 i 2011 roku. W. M. w postępowaniach dotyczących podatku VAT za lata 2010 - 2011 reprezentowany był przez profesjonalnego pełnomocnika, który zapoznał się z aktami obu spraw i złożył pisemny wniosek o wydanie z tychże akt kserokopii dokumentów.

W konsekwencji Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. postanowieniem z dnia [...]r. ustalił wobec pełnomocnika podatnika wysokość kosztów sporządzenia kserokopii żądanych dokumentów w kwocie 54,80 zł.

Na to postanowienie strona wniosła zażalenie, żądając jego uchylenia i umorzenia postępowania w sprawie.

W uzasadnieniu wskazano, że uzależnianie wydania kserokopii dokumentów z akt od faktu uiszczenia opłaty za ich sporządzenie jest naruszeniem zasady czynnego udziału strony w postępowaniu oraz prawa do obrony i świadomym utrudnianiem pełnomocnikom wykonywania ich obowiązków, zwłaszcza w sytuacji, gdy organ uniemożliwia dokonanie tej opłaty w siedzibie organu. Podkreślono, że obowiązek uiszczenia kosztów jest oczywisty nie może jednak być on przedkładany ponad zasady postępowania podatkowego i utrudniać stronie udział w postępowaniu, co miało miejsce w sprawie. Czynność uiszczenia kosztów za kserokopie jest czynnością wyłącznie techniczno-materialną, od spełnienia której, prawo nie uzależnia wydania kserokopii. Tym bardziej budzi zdziwienie zarządzenie organu, iż kserokopie można wydać dopiero po uiszczeniu opłaty. To rażące przekroczenie uprawnień, gdyż nie znajduje żadnego umocowania w prawie. Obciążenie kosztami winno być dokonane wobec pełnomocnika, a nie podatnika, gdyż to pełnomocnik złożył wniosek o wydanie kserokopii z akt. Nadto obciążanie kosztami pełnomocnika w sytuacji nie wydania mu akt, w chwili zgłoszenia tego żądania (mimo, że pełnomocnik specjalnie przyjechał do Ł. z W.) i faktu, iż po tej dacie kserokopie są mu niepotrzebne - jest oczywistym nadużyciem prawa ze strony organu. Kopie z akt były potrzebne pełnomocnikowi natychmiast, a nie po upływie terminu do zaskarżenia decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00