Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Łd 772/15

 

Dnia 21 grudnia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.), Protokolant Pomocnik sekretarza Aneta Panek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2015 roku sprawy ze skargi M. O. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki budynku gospodarczego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w T. z dnia [...], nr [...]; 2. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. na rzecz skarżącego M. O. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. LS

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. oraz art. 48 ust. 1 w związku art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2013r., poz. 1409 ze zm.) - powoływanej także jako: "ustawa" - utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w T. z dnia [...], nr [...], nakazującą M. O. rozbiórkę nadbudowanego i przebudowanego budynku gospodarczego o wymiarach 15,60 x 5,02m, znajdującego się na działce o nr ewid. 181 w miejscowości M. gm. C.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, iż postępowanie wszczęte zostało w związku z pismem właścicielki sąsiedniej nieruchomości C. W. z dnia 5 kwietnia 2012r. PINB w T. ustalił, ze na nieruchomości w miejscowości M., gm. C. prowadzone są roboty, polegające na wykonywaniu nowych tynków wewnętrznych i zewnętrznych, posadzek oraz wymianie pokrycia dachowego budynku gospodarczego. Właściciel nieruchomości C. O. oświadczył, że zgłosił prowadzone roboty w Starostwie Powiatowym w T., które nie zgłosiło sprzeciwu, przedłożył pismo tego organu z dnia 20 kwietnia 2012r. o braku sprzeciwu odnośnie wykonania wymienionych w zgłoszeniu robót budowlanych. C. O. oświadczył dodatkowo, że przedmiotowy budynek gospodarczy - obora - o wymiarach 15,6 x 5,02m budowany był w latach 60-tych przez W. W. - jego nieżyjącego już dziadka. Natomiast kurnik został dobudowany po roku 1972 do 1973r. Obecnie wykonywany jest tylko remont. Dokonano wymiany zużytych cegieł i pustaków na wysokości 1,8, gdyż groziły zawaleniem Dodatkowo oświadczył, że dziadek budował przedmiotowy budynek gospodarczy w oparciu o udzielone pozwolenie z Gminy w C. C. W. oświadczyła, że budowa kurnika wykonana była później, tj. w latach 80-tych. Budynek kurnika pierwotnie wg niej miał wysokość do 1,9m. W marcu 2012r. ściany podniesiono do obecnej wysokości. Nie zgodziła się, aby budynek kurnika był usytuowany w granicy działki. PINB ustalił, że Urząd Gminy w G. nie posiada dokumentacji związanej z pozwoleniem na budowę owego budynku gospodarczego. Sprawdzeniem objęto posiadana dokumentację z lat 1973-1983. Starostwo Powiatowe w T. przekazało akta dotyczące zgłoszenia wykonania robót budowlanych polegających na wymianie pokrycia dachowego oraz remoncie dachu na istniejącym budynku gospodarczym znajdującym się na działce o nr ewid. 181 w miejscowości M., gm. C.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00