Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Lu 465/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca),, Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, Protokolant Starszy referent Agnieszka Wojtas, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi A. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy z dnia[...]r. Nr [...]

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267; dalej: "K.p.a."), utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Wójta [...] z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...], o odmowie przyznania zasiłku rodzinnego na dziecko W. J. za okres od [...] 2014 r. wraz z dodatkiem do tego zasiłku z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego i dodatkiem na pokrycie wydatków związanych z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się szkoła.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze podniosło, że organ pierwszej instancji, po rozpatrzeniu wniosku A. J. (dalej: skarżąca) złożonego w siedzibie organu w dniu [...] lutego 2015 r., wspomnianą wyżej decyzją odmówił przyznania wspomnianych wyżej świadczeń z uwagi na przekroczenie terminu do wniesienia wniosku, to jest w związku z tym, że wniosek ten został złożony po upływie trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Utrzymując w mocy tę decyzję, Kolegium podkreśliło, że zgodnie z definicją sformułowaną w art. 3 pkt 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 ze zm.; dalej także: "ustawa"), wnioskodawca ma prawo ubiegać się o zasiłek rodzinny na dzieci, gdy dzieci są na jego utrzymaniu (stanowią rodzinę). Zasiłek rodzinny jak również dodatki do niego, maja na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka, w przypadku, gdy sytuacja materialna jego rodziców nie pozwala na całkowite poniesienie takich kosztów. Taki cel tej instytucji został jednoznacznie określony w art. 4 ust. 1 ustawy. Koniecznym wymogiem uzyskania przez wnioskodawcę tego świadczenia jest jednak złożenie stosownego wniosku w terminie wskazanym w ustawie, czyli w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Prawo to ustala się wówczas począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00