Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 17 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Go 446/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Pauter Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi H.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego H.B. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

1. Decyzją z dnia [...] grudnia 2014 r. (nr [...]) Prezydent Miasta, powołując się na przepis art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. a w związku z art. 75 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami ( dalej : u.k.p.) cofnął H.B. uprawnienia do kierowania pojazdami wg kat. A, B, B+E, T do czasu wykazania się brakiem przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

Podstawą faktyczną rozstrzygnięcia pozostawał fakt, iż w dniu 10 lipca 2014 r. do organu I instancji wpłynęła z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy kopia orzeczenia lekarskiego z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...], w którym lekarz uprawniony do badań kierowców stwierdził istnienie u strony przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi. Organ I instancji podniósł, że decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami ma charakter związany, a więc w przypadku stwierdzenia przez uprawnionego lekarza w orzeczeniu lekarskim istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, starosta ma obowiązek wydania decyzji cofającej kierowcy uprawnienia do kierowania pojazdami. Orzeczenie lekarskie stanowi dowód tego, co zostało w nim urzędowo stwierdzone i korzysta z domniemania prawdziwości oraz domniemania zgodności z prawdą tego, co zostało w nich urzędowo zaświadczone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00