Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 10 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Go 511/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Skowrońska - Pastuszko Sędziowie Sędzia WSA Stefan Kowalczyk (spr.) Sędzia WSA Jacek Niedzielski Protokolant asystent sędziego Grzegorz Oracz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi A.U. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier poza kasynem gry 1. Uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...]. 2. Zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego kwotę 2.817 (dwa tysiące osiemset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

II SA/Go 511/15

U Z A S A D N I E N I E

A.U. ( dalej: Skarżący ) złożył skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z [...] maja 2015 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z [...] lutego 2015 r. nr [...], wydaną w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Z akt sprawy wynika że:

Funkcjonariusze Urzędu Celnego przeprowadzili kontrolę w lokalu gastronomicznym R.S. "Z" mieszczącym się pod adresem ul. [...], w wyniku której stwierdzono eksploatowanie urządzeń do gier o nazwie "[...]", nr urządzenia [...] - automat do gier typu symulator, "[...]", nr urządzenia [...] - automat do gier typu symulator, oraz "[...]" nr urządzenia [...].

Kontrolujący dokonali wstępnych oględzin powyższych automatów, w trakcie których stwierdzili, że automaty eksploatowane w lokalu posiadały konstrukcję, wygląd oraz elementy, takie jak np. tabelę wygranych podobną do gier i w związku

z tym zasadne stało się podejrzenie, iż służą do urządzania gry na automatach do gier z naruszeniem przepisów obowiązującego prawa.

W wyniku przeprowadzonych eksperymentów kontrolujący stwierdzili, że podczas zgrywania punktów kredytowych na automatach, prowadzone gry dają możliwość kumulacji wygranych punktów oraz kumulacji czasu gry. Dodatkowe wygrane punkty uzyskuje się poprzez losowość układu elektronicznego sterującego poszczególnymi grami polegającą na odpowiednim ustawieniu się znaków graficznych wyświetlanych na bębnach przy określonej stawce. Rozpoczęcie nowej gry następowało przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w poprzedniej grze, gdyż na przedmiotowych automatach można było realizować wygraną rzeczową w postaci zwiększonej puli punktów z poprzedniej gry lub zwiększonego czasu gry z przedniej gry, w momencie jej ponownego uruchomienia. Gracz nie miał wpływu na wynik gry, a o odpowiedniej konfiguracji bębnów decydował mechanizm automatu, a nie działanie gracza. W związku z tym stwierdzono, iż gra na powyższych automatach posiada element losowości. Z przeprowadzonej kontroli sporządzono protokół oględzin automatów. W trakcie kontroli przedłożono funkcjonariuszom celnym m.in. umowę najmu powierzchni zawartą w dniu [...] sierpnia 2011 r. pomiędzy R.S. prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą "Z" dz. nr [...] a podmiotem o nazwie A, który jest właścicielem m.in. kontrolowanego urządzenia o nazwie "[...]" nr urządzenia [...]. W trakcie kontroli przedłożono również opinię techniczną nr [...] z dnia [...] lipca 2011 r. sporządzoną przez rzeczoznawcę Z.S. na okoliczność badania urządzenia "[...]" nr urządzenia [...]. Ustalono również, że działalność gospodarczą pod nazwą A prowadził A.U..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00