Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. IV SA/Gl 1008/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.) Sędzia WSA Renata Siudyka Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi G.G. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w policji 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Miejskiego Policji w K. - Rozkaz Personalny z dnia [...] nr [...]; 2) umarza postępowanie administracyjne; 3) zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. na rzecz skarżącego kwotę [...] złotych (słownie: [...] złotych [...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Komendant Miejski Policji w K. rozkazem personalnym z dnia [...] roku, nr [...] zwolnił G.G. ze służby w Policji z dniem 31 stycznia 2014 roku. Jako podstawę zwolnienia policjanta ze służby wskazano art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Decyzji tej nadany został rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wyjaśniono, Prokurator Prokuratury Rejonowej K. przedstawił G.G. zarzut popełnienia przestępstwa umyślnego z art. 231 § 1 kk, art. 271 § kk w zw. z art. 11 § 2 kk. tj. przekroczenia uprawnień poprzez dokonanie spisania dwóch protokołów przesłuchania świadka, przy czym w jednym z nich poświadczono nieprawdę. W dniu 31 października 2013 roku Prokurator skierował przeciwko niemu akt oskarżenia. Komendant Miejski Policji w K. rozkazem personalnym z dnia [...]r. zawiesił policjanta w czynnościach służbowych na okres od 1 do 30 listopada 2013 r., a następnie przedłużył okres zawieszenia do ukończenia postępowania karnego.

W dniu 16 listopada 2013 r. zostało wszczęte z urzędu postępowanie w sprawie zwolnienia policjanta ze służby w trybie art. 41 ust. 2 pkt. 8 ustawy o policji.

W ocenie organu I instancji zostały spełnione przesłanki zwolnienia wynikające z tego przepisu, bowiem fakt popełnienia przestępstwa jest oczywisty, zaś jego charakter uniemożliwia jego pozostawanie w służbie. Przed wydaniem decyzji, w związku z wymogiem wynikającym z art. 43 ustawy o Policji, zwrócono się o opinię do organizacji zakładowej związku zawodowego policjantów, który wstrzymał się z jej wydaniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00