Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Gd 557/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia WSA Janina Guść po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi M. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 września 2012 r., nr [...] w przedmiocie nieważności decyzji w sprawie zezwolenia na usunięcie drzew uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 25 lipca 2012 r. nr [...].
Uzasadnienie
M. W. wniosła skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 września 2012 r. utrzymujące w mocy postanowienie własne odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.
Zaskarżone postanowienie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z 11 kwietnia 2011 r. Starosta S., wskazując na przepisy art. 83 ust. 1 oraz art. 86 ust. 1 pkt 13 w zw. z art. 90 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2009 r., nr 151, poz. 1220 ze zm.), zezwolił Gminie U. na wycięcie łącznie 50 sztuk drzew gatunku olcha z terenu działki nr [...] (obr. G.) w terminie do 30 października 2011 r. W uzasadnieniu wyjaśnił, że działka stanowi własność Gminy U., drzewa rosną w korycie rowu melioracyjnego znajdującego się na tej działce, a pnie tych drzew tworzą przeszkodę w swobodnym odpływie wód, opadające natomiast w okresie jesiennym liście zanieczyszczają dodatkowo koryto. Organ stwierdził, że w jego ocenie zadrzewienia w sposób istotny zaburzają prawidłowe stosunki hydrologiczne na działce i przyległym do niej terenie. Jednocześnie jak wynika z treści tej decyzji organ odstąpił od pobrania opłaty związanej z usunięciem drzew na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 13 ustawy o ochronie przyrody zgodnie z którym nie pobiera się opłat, jeżeli usunięcie jest związane z regulacją i utrzymaniem koryt cieków naturalnych, wykonywaniem i utrzymaniem urządzeń wodnych służących kształtowaniu zasobów wodnych oraz ochronie przeciwpowodziowej w zakresie niezbędnym do wykonania i utrzymania tych urządzeń.